Predsedníčka medzinárodnej odbornej poroty Paulina Florjanowicz oznámila v piatok 10. decembra krátko po 16.00 h rozhodnutie poroty. Zhodli sa na tom, že titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 získalo naše mesto - Trenčín - so sloganom Pestovanie zvedavosti. Stalo sa tak po takmer dvojročnej intenzívnej príprave a dvoch výberových kolách. Vo finále boli našimi súpermi Nitra a Žilina.
Z celého srdca a najviac zo všetkého chceme povedať: “ĎAKUJEME!”
Slová o širokej podpore môžu vyznieť ako klišé, niečo, čo sa musí povedať, aby to dobre vyzeralo. Náš projekt Pestovanie zvedavosti by v súťaži nebol úspešný a ani realizovateľný, ak by sme ho tvorili len sami. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo sa v Trenčianskom regióne vlastne stalo.
Celý región sa spojil
Trenčín na Európske hlavné mesto kultúry 2026 kandidoval nielen ako mesto, ale ako celý Trenčiansky región s prepojením na Zlínsky kraj. Aby táto predstava kultúrneho regiónu mala pevné základy, všetci kľúčoví aktéri sa museli zapojiť.
V roku 2020 poslankyne a poslanci Mestského zastupiteľstva v Trenčíne podporili kandidatúru schválením rozpočtu na prípravu prihlášky, spolufinancovanie a podporu projektu. V roku 2021 schválili založenie Kreatívneho inštitútu Trenčín (KIT) a zvýšenie finančnej participácie mesta na 5,4 milióna EUR. V každodennej práci nás trpezlivo podporovali zamestnanci Mestského úradu a Mestského hospodárstva a správy lesov v Trenčíne a ďalší externí spolupracovníci mesta.
Na ceste za titulom je s nami aj pán župan Jaroslav Baška a Trenčiansky samosprávny kraj spolu s poslankyňami a poslancami Krajského zastupiteľstva. I oni odsúhlasili 5 miliónov EUR na podporu projektu a spoluzaloženie KITu s mestom Trenčín. Za podporu ďakujeme aj Krajskej organizácii cestovného ruchu.
Prepojili sme všetky mestá v regióne, stoja za nami. Tešíme sa, že sa vďaka zapojeniu Zlínskeho kraja dostaneme až za hranice. Na podporu investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Ministerstvo kultúry z eurofondov vyčlenilo sumu 40 miliónov EUR. Máme podporu Ministerstva obrany v súvislosti s programovým naplnením Posádkového klubu (ODA) a Ministerstva zahraničných vecí – rozvíjanie vzťahov s Európou a svetom bude pre projekt zásadné. Spolupracujeme s Univerzitou Alexandra Dubčeka v Trenčíne, ktorá sa zapojí do mnohých projektov a monitoringu projektu.
Podporu nám vyjadrili veľkí zamestnávatelia i malé spoločnosti a prevádzky. Z niektorých môžu byť sponzori, iní zohrajú dôležitú rolu pri zapájaní ich zamestnancov, spolutvorby projektov, ďalší budú poskytovatelia služieb pre návštevníkov mesta a regiónu, a ľudí, ktorí sem prídu za prácou a bývaním.
Ďakujeme vám všetkým, že vďaka vám máme dôveru vo funkčnosť a udržateľnosť projektu Európske hlavné mesto kultúry 2026 v našom regióne!
Realizácia stojí na zapojení miestnych
Európske hlavné mesto kultúry si nepredstavujeme ako veľký cirkus, ktorý príde do mesta a po “sezóne” zbalí svoj program a maringotky odtiahne ďalej. Vďaka organizáciám v Trenčíne a v regióne máme dôveru nielen v to, že program bude mať kto realizovať, ale aj v to, že jeho odkaz bude v Trenčíne stále živý aj po roku 2026.
Porote sme povedali, že náš región má obrovský potenciál – máme filmárov, kreatívnych podnikateľov, vizuálnych aj performatívnych umelcov, odborníkov na literatúru, silnú nezávislú hudobnú scénu aj folklór, skúsených organizátorov kultúry. Mnohí rodáci získanie titulu vnímajú ako impulz, aby sa do regiónu vrátili a pracovali tu.
Máme organizácie so silným dosahom na rôzne skupiny obyvateľov. Neformálne vzdelávanie, posilňovanie vzťahu k životnému prostrediu či povedomia o duševnom zdraví nie je pre Trenčanov novinkou. Máme kultúrne inštitúcie a školy, z ktorých mnohé sa už zapojili alebo inšpirovali pilotnými projektami kandidatúry.
Žijú tu aktívni jednotlivci. Niektorí sa stali Kultúrnymi Ambasádormi a vo svojich komunitách šíria informácie o tom, čo nám všetkým prinesie Európske hlavné mesto kultúry. Niektorí sa zapojili ako dobrovoľníci, z niektorých sa stali kultúrni organizátori alebo členovia tímu Trenčín 2026. (Trenčín Európske hlavné mesto kultúry 2026 bude potrebovať stovky takýchto ľudí. Prihláste sa na náš newsletter a budete o tom vedieť včas.)
Ďakujeme, že ste prišli s úžasnými nápadmi, plánovali a pracovali s nami, pýtali ste sa dôležité otázky a držali Trenčínu palce. Tešíme sa na spoločnú jazdu!
Európa v Trenčíne a Trenčín na mape Európy
Pri príprave projektu Trenčín vstúpil do úplne inej dimenzie – Európskej dimenzie. Jej prítomnosť v programe bola pre porotu zásadná a vyžadovalo to viac ako naše lokálne vedomosti a skúsenosti. Preto sme oslovili odborníkov z regiónu, zo Slovenska, z Európy aj zo sveta. Okrem toho, 221 umelcov a kurátorov z 19 krajín obohatilo náš program, ktorí sme usilovne vybrusovali s Programovou radou.
Konzultovali sme všetko. Od toho, ako poskladať a postaviť program na pevné základy, cez aktivity, ktoré sme robili, organizáciu návštevy poroty, naše príhovory na prezentácii až po prípravu na otázky poroty. Vďaka odborníkom sme sa zamerali na to, čo bolo dôležité spraviť, aby sme sa čo najviac priblížili k víťazstvu.
Veľkou podporou v procese kandidatúry boli pre nás Európske hlavné mestá kultúry súčasné, minulé, tie, čo ešte len kandidujú. Odpovedali na všetky naše otázky a zdieľali svoje skúsenosti. Inštitúcie, siete miest aj organizácií nám pomohli vidieť novú tvár mesta a držali nám palce.
Ďakujeme vám za rady, nápady aj za spätnú väzbu. To všetko nás nielen priblížilo k víťazstvu, je to jeho súčasťou!
Nitra, Žilina a porota
Ďakujeme aj Nitre a Žiline: boli ste silnými súpermi, ktorí nás nenechali poľaviť. Je nám ľúto, že môže vyhrať iba jeden. Sme vďační, že sme boli na tejto ceste spolu a tešíme sa na spoluprácu!
Naše poďakovanie patrí aj porote. Vieme si predstaviť, aké ťažké muselo byť rozhodovanie sa medzi tromi silnými projektami. Ďakujeme, že ste nám dali dôveru a šancu realizovať nášu víziu pre Trenčín!
A na záver: Muž, ktorý má sen
Pán primátor Trenčína Richard Rybníček je človek, ktorý mal sen o Trenčíne – Európskom hlavnom meste kultúry 2026. Vnímame ho ako súčasť nášho tímu. Dal nám voľné ruky pri príprave vízie, celého programu a identity projektu. Práve táto silná podpora nám umožnila robiť mnohé veci. Napríklad pilotné projekty Garáž či Sobota v nedeľu, na ktorých sme pred porotou ukázali, ako si predstavujeme napĺňanie projektu EHMK a ako dokáže meniť ľudské príbehy. Ďakujeme pán primátor Trenčína – Európskeho hlavného mesta kultúry 2026!
Sme veľmi šťastní, dojatí aj unavení. Dúfali sme, verili a teraz je to realitou. Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste v procese kandidatúry venovali svoj čas, vedomosti a skúsenosti. Sme v tom spolu a pokračujeme ďalej!
Tešíme sa na toto dobrodružstvo a ďalšiu spoluprácu s vami všetkými!
ĎAKUJEME!
Na našej webstránke nájdete všetkých našich spolupracovníkov aj partnerov projektu.
Kommentare