top of page
gumicka1.png
garaz-logo.png


Garáž je najmenší stage festivalu Pohoda, ktorý symbolizuje začiatky kapiel. V spolupráci s Trenčín 2026 sa Garáž stáva  multižánrovým kultúrnym priestorom, ktorý putuje po Trenčianskom regióne. 
 

August - október 2022
Garáž v Parku M. Štefánika v Trenčíne

Udialo sa:
6.8. sobota Otváračka Garáže v Parku x Fest Art (viac info tu)
19.8. piatok Divotvorba a koncerty v Garáži (viac info tu)
2.9. piatok Rap v Garáži (viac info tu)
3.9. sobota Garáž v Priestore (viac info tu)
16.9. piatok Punk v Garáži (viac info tu)
8. 10. sobota Zatváračka garáže + Metal v Garáži (viac info tu)

marekyasmin-flip.png

Čo je to projekt Garáž?

Garáž je ozajstná garáž pretvorená na alternatívny kultúrny priestor čerpajúci zo zázemia trenčianskeho undergroundu. Projekt Garáž prichádza s ambíciou vychovať novú, schopnú generáciu producentov, kapiel, umelcov a umelkýň, či ďalších profesionálov z kreatívneho priemyslu. Poskytuje im priestor na uplatnenie, pre začiatočníkov aj na vyskúšanie si všetkého, o čom doteraz len snívali. Nenecháva ich však na to samých. Súčasťou projektu je aj zdieľanie know-how od Trenčín 2026 a festivalu Pohoda, mentoring a aktívna organizačná, marketingová aj technická podpora. 

 

Pilotná fáza bola spustená v trenčianskom skateparku v roku 2021 počas kandidatúry mesta Trenčín na Európske hlavné mesto kultúry. 

Ako to funguje?

Kreatívci, umelci, umelkyne, aktívni ľudia alebo aj organizácie si majú možnosť adoptovať garáž, pritiahnuť ju do svojej lokality a organizovať v nej program. Deje sa to prostredníctvom zapojenia sa do otvorenej výzvy festivalu Pohoda a Trenčín 2026 na nových prevádzkovateľov Garáže.

 

Naposledy bola vyhlásená otvorená výzva v apríli 2022 a vďaka najkvalitnejšej prihláške sa prevádzkovateľmi stali Yasmine Cabanová a Marek Niejadlík.

 

Adopčný cyklus je stanovený na určenú dobu, napríklad momentálne na tri mesiace. Noví prevádzkovatelia vybrali miesto (v rámci Trenčína) a my im tam Garáž privezieme. Program organizujú podľa návrhu vo svojej prihláške.  

 

Aká je poskytovaná podpora?

 

Garáž bude miestom, kde môžete získať nové zručnosti v oblasti kultúrneho manažmentu a organizácie, produkcie a rozvoja dramaturgie. Podpora zahŕňa:

  • Neformálny profesionálny mentoring od festivalu Pohoda a tímu Trenčín 2026.

  • Workshop alebo masterclass od vybraných profesionálov na základe potrieb víťazného uchádzača.

  • Finančná podpora až do 1500 EUR pre víťazného žiadateľa na realizáciu programu.

  • Základné zvukové, svetelné, pódiové a iné technické vybavenie.

  • Doprava garáže na miesto a z miesta.

  • Propagačná podpora prostredníctvom digitálnych nástrojov a sociálnych médií

Garáž v Parku M. R. Štefánika finančne podporili Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Nadácia ZSE. Partnerom Garáže v Parku M. R. Štefánika je Európska únia, TRAKT a Fest Art. 

bottom of page