top of page

Aké nápady vznikli v susedstvách?

Updated: Apr 29

Trenčín je plný šikovných a vnímavých ľudí, ktorým záleží na kultúre a príjemnom živote v meste. Trenčania a Trenčanky, s ktorými sme mali príležitosť sa stretnúť, priniesli množstvo nápadov na to, ako oživiť susedstvá, v ktorých sa dennodenne pohybujú.


Juh si váži svoju identitu


Prvé stretnutie Živých susedstiev prebehlo na Juhu v KC Aktivity. Po úvodnej prezentácii sa návštevníci a návštevníčky vybrali preskúmať okolie miest, v ktorých hľadali potenciál na oživenie, nad ktorým možno ani len neuvažovali. „Mohla by tu vzniknúť výstava s informáciami o tom, ako toto sídlisko vznikalo a o jeho architektovi, kľudne v parku nad Južankou,” zaznel jeden z mnohých nápadov.


Mnoho z nápadov vychádzalo z toho, čo na Juhu existovalo a z jeho histórie. Bol veľmi prítomný rešpekt k miestu, kde ľudia žijú, čo potvrdil jeden z posledných nápadov na spísanie knihy s pamäťami obyvateľov a obyvateliek, príhodami a mapovaním tohoto sídliska, ktorá by slúžila ako pamiatka pre budúce generácie.
Dlhé Hony stavajú na komunite


Na stretnutí v Družbe experti a expertky na túto lokalitu spomínali rôzne komunity, ktoré v okolí vznikli. Komunita mamičiek, ktoré sa stretávajú hlavne na detskom ihrisku pri kaviarni Lávka, komunita hudobníčok a hudobníkov, folkloristov a folkloristiek, ktorí kedysi využívali priestory Kultúrneho centra Družby na nacvičovanie alebo napríklad ľudia, ktorí v okolí bývajú takmer celý život a videli, ako sa lokalita v priebehu rokov menila.


Čo ich spájalo, bol nie len život v danej lokalite, ale podobný pohľad na to, ako okolie oživiť, napríklad priniesť vodné prvky pri ihrisko, komunitné grilovanie alebo oživenie tržnice kultúrou.
Úspech mal úspech  


Počas našej návštevy Zámostia nám obyvatelia a obyvateľky ukázali rôzne zákutia, ktoré okolie Úspechu ponúka a na ktoré sa často zabúda. Poukazovali na problém vizuálneho smogu, ktorý bol všadeprítomný a ktorý im znepríjemňuje pobyt vonku.


Po exteriérovej aktivite si so sebou priniesli množstvo nápadov na využitie „mŕtvych“ miest, ako je napríklad parkovisko pred Obchodným centrom Úspech, kde si vedia predstaviť zorganizovať letné kino, trhy alebo iné kultúrne podujatia: „Je škoda, že tam je množstvo podnikov ako zmrzlina, káva alebo kebab, ale stále sa tam nič nedeje. Počas letného kina by sa mohli ľudia občerstviť a ešte si pozrieť aj pekný film.“

Rozkvet nápadmi prekvital


Fontána je síce opravená, no mohla by viac slúžiť pre ľudí ako najnovšie na Námestí Slobody v Bratislave. Pódium je síce nové, ale nedeje sa tam toho veľa, a ak áno, vystupujúci nemajú zázemie. Tržnica tam je, ale žiadne trhy sa na nej nekonajú. Ľudia zo Sihote rozprávali hlavne o tom, ako by sa jednoducho vedela lokalita oživiť vďaka už existujúcej infraštruktúre.


Každý vnútroblok ponúka priestor na zaujímavé kultúrne podujatia, aj keby mali byť „len“ v podobe výstavy prác detí zo škôl či škôlok. Ľudia zo Sihote majú presnú predstavu o tom, čo chcú a ako na to vedia využiť už existujúce prostriedky, čo je naozaj obdivuhodné.

Týmto ale Živé susedstvá nekončia. Po zbere podnetov od vás plánujeme zrealizovať nadväzujúce kroky. Radi by sme z vašich nápadov spoločne zrealizovali už túto jeseň. Sledujte našu stránku a sociálne siete, aby vám nič podstatné neuniklo.


Foto: Dvaja

0 comments

Comments


bottom of page