most-cover-v01.jpg

Zvukový atlas mosta 

Mestský sprievodca snívaním o jari

Pozývame vás bližšie spoznať starý železničný most v Trenčíne prostredníctvom spevu vtákov, ktoré sa už onedlho začnú  ozývať na trenčianskych brehoch Váhu. Vytvorili sme zvukovú inštaláciu, vďaka ktorej si aj vy môžete zasnívať o blížiacej sa jari. 
 

MIESTO: Starý železničný most v Trenčíne 

TRVANIE: 4. 12. 2022 – marec 2023 (do začiatku hniezdnej sezóny)

DENNE V ČASOCH: 7:00 – 9:00, 12:00 – 14:00, 16:00 – 18:00 

Každý deň zaznie na moste spev jedného vtáčieho druhu, ktorý možno spoznáte – a možno nie. Pristavte sa, započúvajte sa a prečítajte si o ňom viac. Čo počujeme na moste dnes? 

Prečo treba počúvať zvuky krajiny? 
 

Svojou činnosťou pretvárame svet okolo seba a meníme tak aj to, ako znie. Staviame mestá, cesty, železnice, mosty. Vnímame pri tom, ako meníme zvuk krajiny? Čomu tým vystavujeme iné živé tvory, s ktorými tieto miesta zdieľame? A ako by znelo územie Trenčína, keby tu nikdy nežil človek? 
 

Z výskumov vieme, že mnoho živočíchov, od tých najdrobnejších po tie najväčšie, vydáva zvuky. V zdravom priestore je rôznymi živočíchmi obsadené celé zvukové spektrum – od jeho najnižšej časti (hmyz), cez ľuďmi počuteľné frekvencie (vtáky a iné) až po vysoké, uchom nepočuteľné zvuky (netopiere). Mimochodom, napríklad veľryby obsadzujú podľa vedcov viaceré časti tohto spektra. Niektoré druhy veľrýb by mohli vedieť produkovať a počuť zvuky pod 10 Hz a iné až v hladine 200-tisíc Hz – oboje za hranicami vnímania ľudského ucha. Ale veľryby v Trenčíne (momentálne) nežijú.  

Žije tu však s nami množstvo vtákov. Podľa ornitológov sa v období rokov 2009 až 2019 na území Trenčína vyskytovalo 187 vtáčích druhov, z ktorých mnohé prirodzene žijú práve v okolí Váhu. Je to pekné číslo, no aj tak je to o 21 druhov menej než v predchádzajúcom desaťročí. 
 

My ľudia však máme jednu pozoruhodnú vlastnosť. Ak niečo bližšie spoznáme, meníme k tomu svoj postoj a tak vzniká vzťah. To, čo je nám známe a blízke, začíname považovať za prirodzenú súčasť nášho života. 

Preto nám dovoľte zoznámiť vás! Vitajte na starom železničnom moste v Trenčíne, pri rieke Váh, v obklopení rastlín a živočíchov, ktoré tu žijú oveľa dlhšie ako my. Od jesene do jari mnohé z týchto druhov spia alebo fungujú v „upokojenom“ zimnom režime. Už onedlho sa však začnú preberať a ako prvé z nich budeme počuť práve vtáky, ktoré začínajú svojím spevom vábiť partnerov už s prvými náznakmi jari.  
 

Kým sa na jar ozvú, pozývame vás bližšie ich spoznať: žlnu zelenú, brhlíka obyčajného, pinku obyčajnú, sedmohláska hájového a mnoho ďalších. Svojím spevom vám dajú vedieť, že tu ešte stále sú. A možno zasadia semienko premýšlania o tom, čo musí každý z nás urobiť, aby sa jar, ako si ju pamätáme – pestrá a prekypujúca životom – naďalej vracala rok čo rok. 

Poďakovanie 
 

V projekte čerpáme z práce dvoch osobností, ktoré prispeli k rozvoju poznávania a ochrany vtákov na Slovensku: 

Jindřich Krejča (*1920 – †1991) bol český ilustrátor populárno-vedeckých publikácií pôsobiaci na Slovensku. Jeho tvorbu mnohí dôverne poznajú z kníh Z našej prírody I. a II., Atlas léčivých rostlin a iných. V projekte Zvukový atlas mosta používame jeho ilustrácie s láskavým dovolením jeho manželky, pani Anny Krejčovej. Za poskytnutie digitalizovaných verzií diel ďakujeme SNG. 
 

Mgr. Radovan Jambor, PhD. (*1981) je trenčiansky ornitológ, autor monografie Vtáctvo Trenčína a publikácie venovanej spolunažívaniu vtáctva a ľudí v sídlach, Vtáky v meste. Je dlhoročný aktívny člen Slovenskej ornitologickej spoločnosti / BirdLife Slovensko a zakladateľ OZ Živé mestá. V Trenčíne už takmer 25 rokov sleduje vtáctvo a približuje ho verejnosti prostredníctvom rôznych vzdelávacích aktivít.  

Autori projektu 
 

Fero Király je hudobník a intermediálny umelec. Je súčasťou umeleckých združení ooo a Cluster ensemble a spoluzakladateľom JAMA. Viac sa o ňom dozviete na www.ferokiraly.com

Eva Vozárová je dramaturgička, performerka a kultúrna manažérka. Spoluzakladala a dodnes realizuje podujatie JAMA, je spoluzakladateľka a jedna polovica umeleckého združenia ooo. 
 

Združenie ooo je malý umelecký kolektív, ktorý vytvára diela s interdisciplinárnym charakterom. Majú nádej pre všetko živé na tejto planéte, aj keď žijeme v dobe šiesteho najväčšieho vymierania druhov. Každoročne realizujú podujatie JAMA v Banskej Štiavnici a okolí v spomienke na intermediálneho umelca Milana Adamčiaka. Viac informácií o ich aktivitách nájdete na www.zdruzenie.ooo
 

Koncept a realizácia: Fero Király, Eva Vozárová / ooo o.z. 

Autori textov: Fero Király, Eva Vozárová 

Autor ilustrácií: Jindřich Krejča 

Produkcia: ooo, Kreatívny inštitút Trenčín 

Asistencia produkcie: Adam Baranec 

Technické zabezpečenie: Pavol Soukal 

Odborná spolupráca: Mgr. Radovan Jambor, PhD. 

Vizuál: Kreatívny inštitút Trenčín 

PR: Kreatívny inštitút Trenčín 
 

www.zdruzenie.ooo 

www.trencin2026.eu 

 

Trenčín 2026 finančne podporujú Mesto Trenčín a Trenčiansky samosprávny kraj, partnerom Trenčín 2026 je Európska únia.