top of page

V Trenčíne sa odohrá prvý zo série regionálnych koncertov pre Ukrajinu

Vo štvrtok 3. marca 2022 od 16:00 do 18:00 h bude na Mierovom námestí hrať Trenčín pre Ukrajinu. Vystúpia osobnosti slovenskej a trenčianskej jazzovej scény s hosťom Petrom Lipom, DJ Mezha (UA), B-complex, Bez ladu a skladu, Braňo Jobus a Martin Valášek a ďalší. Organizátori sa spoja s riaditeľom Ukrajinského inštitútu Volodymyrom Sheikom, ktorý je momentálne v Kyjeve. Podujatie otvorí primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

Po zotmení firma Kvant Lasers vysvieti starý železničný most národnými farbami Ukrajiny. Trenčín pre Ukrajinu môžu ľudia sledovať aj v live vysielaní na Facebooku.


Podujatie Trenčín pre Ukrajinu organizuje Trenčianska jazzová spoločnosť, Trenčín 2026 a školský časopis Veget. Bude to prvý z Koncertov pre Ukrajinu v siedmich mestách na Slovensku, ktoré skoordinovala Hudobná únia Slovenska. V nedeľu v 6. marca budú nasledovať koncerty v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Trnave a Nitre.


Cítime potrebu vyjadriť solidaritu s Ukrajinou a tiež ukázať, že aj to je úlohou kultúry - pomôcť nám v ťažkých časoch vyjadriť emócie, spolupatričnosť a empatiu,” hovorí Lucia Dubačová, riaditeľka Trenčín 2026.


Podujatie obohatí premietanie kolekcie vizuálnych diel viac ako päťdesiatich umelkýň a umelcov (napríklad Lucia Tallová, Olja Triaška Štefanovič, Dorota Sadovská, Oto Hudec, Boris Vitázek, Boris Németh, Tomáš Rafa a ďalší). Zostavili ju riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková a slovenská umelkyňa Ilona Németh. Kolekcia vznikla ako reakcia na útok ruských vojsk na Ukrajinu. Jej odkazom je odmietnutie násilia a vyjadrenie solidarity s Ukrajinou a jej obyvateľmi.


Na pódiu v Tren