top of page

V Trenčíne sa odohrá prvý zo série regionálnych koncertov pre Ukrajinu

Vo štvrtok 3. marca 2022 od 16:00 do 18:00 h bude na Mierovom námestí hrať Trenčín pre Ukrajinu. Vystúpia osobnosti slovenskej a trenčianskej jazzovej scény s hosťom Petrom Lipom, DJ Mezha (UA), B-complex, Bez ladu a skladu, Braňo Jobus a Martin Valášek a ďalší. Organizátori sa spoja s riaditeľom Ukrajinského inštitútu Volodymyrom Sheikom, ktorý je momentálne v Kyjeve. Podujatie otvorí primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

Po zotmení firma Kvant Lasers vysvieti starý železničný most národnými farbami Ukrajiny. Trenčín pre Ukrajinu môžu ľudia sledovať aj v live vysielaní na Facebooku.


Podujatie Trenčín pre Ukrajinu organizuje Trenčianska jazzová spoločnosť, Trenčín 2026 a školský časopis Veget. Bude to prvý z Koncertov pre Ukrajinu v siedmich mestách na Slovensku, ktoré skoordinovala Hudobná únia Slovenska. V nedeľu v 6. marca budú nasledovať koncerty v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Trnave a Nitre.


Cítime potrebu vyjadriť solidaritu s Ukrajinou a tiež ukázať, že aj to je úlohou kultúry - pomôcť nám v ťažkých časoch vyjadriť emócie, spolupatričnosť a empatiu,” hovorí Lucia Dubačová, riaditeľka Trenčín 2026.


Podujatie obohatí premietanie kolekcie vizuálnych diel viac ako päťdesiatich umelkýň a umelcov (napríklad Lucia Tallová, Olja Triaška Štefanovič, Dorota Sadovská, Oto Hudec, Boris Vitázek, Boris Németh, Tomáš Rafa a ďalší). Zostavili ju riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková a slovenská umelkyňa Ilona Németh. Kolekcia vznikla ako reakcia na útok ruských vojsk na Ukrajinu. Jej odkazom je odmietnutie násilia a vyjadrenie solidarity s Ukrajinou a jej obyvateľmi.


Na pódiu v Trenčíne zaznejú hlasy z Ukrajiny. Vystúpi DJ Mezha, ktorý pochádza z Krymu ale momentálne tri roky žije v Bratislave. Organizátori sa spoja s riaditeľom Ukrajinského inštitútu Volodymyrom Sheikom v Kyjeve. Vo videu z hlavného mesta Ukrajiny sa prihovorí aj ukrajinská fotografka Irina Dzhul.


Podujatie Trenčín pre Ukrajinu vzniklo spontánnym prepojením medzi Trenčianskou jazzovou spoločnosťou, tímom Trenčín 2026 a študentmi trenčianskych stredných škôl, ktorých koordinuje redakcia školského časopisu Veget Gymnázia Ľ.Štúra v Trenčíne.


Muzikantom z Trenčianskej jazzovej spoločnosti bolo od útoku Ruska na Ukrajinu jasné, že jazz na podporu Ukrajincom musí v Trenčíne zaznieť. Jazzman Ján Babič vysvetľuje: “Jazz je slobodná hudba. Prekonali sme obdobie jej útlaku - bolo obdobie, kedy sme žili za železnou oponou, kedy bol potláčaný kumšt, rozlet ľudského ducha a jeho hodnoty. Jazz bol aj v tomto období silou, ktorá hlásala slobodu. Nech splní svoje poslanie aj v tieto ťažké dni - jazz ako hlásnik a slobody a nádeje pre Ukrajinu!


“Uverili sme, že žijeme v relatívne bezpečnom svete. Žijeme rozmaznaní európskymi štandardmi, za ktoré bojovali naši rodičia a starí rodičia - stáli na námestiach, tak ako my dnes - pokojne, svorne, s nádejou,” zamýšľa sa Žofia Vladárová, študentka Gymnázia Ľ. Štúra a jedna zo šéfredaktoriek školského časopisu Veget a dodáva: “Vyslovujeme jasný nesúhlas s vojnou a chceme vyjadriť svoju podporu všetkým študentom Ukrajiny. Majú právo na život v slobodnej krajine! V týchto dňoch by mali sedieť v školských laviciach a nie utekať so svojimi rodinami z ich domovov!”

Organizátori budú s publikom zdieľať aj príklady, ako sa môžu ľudia zapojiť a pomôcť. Aj v Trenčíne sa zdvihla rozsiahla vlna pomoci. Mesto Trenčín vytvára databázu ľudí, ktorí môžu pomôcť materiálne, s ubytovaním alebo dobrovoľnícky. Môžu sa prihlásiť cez dotazník alebo linku pomoci 0903 113 047 (v pracovné dni v čase od 9:00 do 14:00). Rôzne trenčianske organizácie zbierajú potreby (napríklad chránená dielňa - Kaviareň Na ceste zbiera trvanlivé potraviny, bežné lieky, hygienické potreby).


Počas podujatia viacero prevádzok na námestí (Paddock, Omar café, Café Sládkovič) venuje výťažok alebo časť výťažku z predaja občerstvenia na pomoc pre Ukrajinu. Kaviareň Coffee sheep venuje celodenný výťažok zo štvrtka na humanitárnu pomoc Ukrajine a okrem toho kaviareň o 19:00 organizuje diskusiu s odborníkom o tom, čo prežívajú ľudia na úteku, ako sa k nim správať a o tom, ako my môžeme zvládať strach a obavy.


Kultúra vytvára súdržnosť a zároveň podporuje rozmanitosť. Buduje mosty medzi komunitami. Pomáha nám spracovávať emócie z kolektívnej aj individuálnej traumy. Podporuje demokratické hodnoty. Dnes ňou chceme prispieť do kolektívnej sily ľudskej empatie a solidarity s našimi ukrajinskými susedmi a so všetkými, ktorí trpia touto nezmyselnou, autoritárskou vojnou. Ďakujeme všetkým, ktorí akokoľvek pomáhajú,” uzatvára Lucia Dubačová.


Program podujatia Trenčín pre Ukrajinu:

16:00 - otvorenie moderátor Laco Oravec (Nadácia Milana Šimečku)

16:03 - primátor Trenčína Richard Rybníček - krátky príhovor

16:06 - Laco Oravec uvedie Jazzové zoskupenie a uvedie kolekciu vizuálnych umelcov, ktorá sa bude premietať počas celej doby koncertu

16:07 - 16:37 - Jazz pre Ukrajinu: Peter Lipa, Jan Babič, Dáša Libiaková, Kristína Bartošová, Janette Strhavská, Jozef Brisuda, Ondrej Botek, Ferko Báleš, Janko Babič, Ludvik Soukup, Samo Bánovec, Jarko Machač, Karol Repa

V poradí:

Peter Lipa

Dáša Libiaková

Dáška a Botek

16:38 - 16:44 - Laco Oravec a Lucia Dubačová uvedú riaditeľa Ukrajinského inštitútu Volodymyra Sheika

16:45 - 16:52 - Mezha (UA)

16:52 - 16:59 - Mišák Štramák

16:59 - 17:05 - Ukrajinská fotografka Irina Dzhul sa prihovorí vo videu aktuálne z Kyjeva

17:05 - 17:15 - Bez ladu a skladu

17:15 - 17:22 - B-complex

17:22 - 17:29 - Braňo Jobus a Martin Valášek

17:29 - 17:35 - Lola Bartošíková, violončelistka a študentka Jozefa Luptáka a Mateja Tkáča

17:35 - 17:40 - Príchod študentov so sviečkami a Matúš Oravec zo Small Things

Koniec moderovanej časti

17:40 - 18:00 - možné pokračovanie Jazz pre Ukrajinu

Po zotmení firma Kvant Lasers nasvieti starý železničný most farbami vlajky Ukrajiny.


Podujatie bude streamované:


0 comments
bottom of page