top of page

Ako udržať mladých v meste a ako nám pri tom môže pomôcť Zlín?

Updated: Apr 26, 2023


Trenčín so Zlínom spája nielen krátka cesta – malebnými cestami ste tam z centra nášho mesta za hodinu a pol. Vytvárame Euroregión prepojený architektúrou, obuvníckym priemyslom, zameraním na dizajn. Región, ktorí si ročne vymieňa desaťtisíce turistov.


Obe naše mestá a celý región trápi aj problém odchodu mladých ľudí. Vidíme to všetci. Mladí v našom meste chýbajú, odchádzajú študovať inde a nevracajú sa. A nie sme ani atraktívne mesto pre to, aby sa sem prisťahovali ľudia, ktorí vyrastali či študovali inde.

Všetci tiež vieme, že by pomohol najmä dostatok atraktívnych pracovných miest a možností na podnikanie. V druhom rade mladých lákajú väčšie mestá širokou ponukou kultúrnych podujatí a voľnočasových aktivít.


V Zlíne vidia riešenie tohto problému v podpore kultúrno-kreatívneho priemyslu a kreatívnych centier. Príležitosti a nové možnosti tak dostanú dizajnéri, remeselníci, grafičky, fotografky, architekti, profesionálne umelkyne a umelci, vydavatelia, výrobcovia počítačových hier či reklamy a ďalší ľudia, ktorí sa živia svojimi nápadmi a zručnosťami. Vzniknú tak aj miesta a podujatia, kde sa kreatívni ľudia môžu stretávať, inšpirovať a spolupracovať. Nové projekty vytvárajú nové pracovné príležitosť a dopyt po ďalších a ďalších službách.
Zlín nás inšpiruje vybudovanými základmi na podporou pre kultúrno-kreatívny priemysel. Univerzita Tomáša Baťu má vlastné kreatívne centrum aj galériu, ktoré dávajú študentom možnosť pracovať na svojich nápadoch a odskúšať ich fungovanie. Smerom ku kreatívnemu priemyslu majú tiež nastavené vzdelávanie vo vybraných školách, už od materských, a tiež hľadanie talentov medzi deťmi.


Ako prvý v českej republike založili Kreatívni klastr. Táto sieť prepája inštitúcie, firmy, organizácie aj jednotlivcov, ktorí sa angažujú v kreatívnom priemysle a nadväzujúcich odvetviach a usilujú sa o ich rozvoj.Trenčín zasa v Zlíne zaujal procesom vytvárania urbanistickej štúdie Trenčín Si Ty.

Ako by mohla spolupráca Trenčína a Zlína vyzerať? Veľa si pomôžeme už len tým, že sa podelíme o skúsenosti a poučíme sa z rád aj z chýb. Konkrétny príklad partnerstva by však mohli byť aj výmenné pobyty a spolupráce medzi študentami našich univerzít. Takto by si vytvorili kontakty a skúsenosti, ktoré by im pomohli ukotviť sa po skončení vysokej školy práve v našom Euroregióne Trenčín-Zlín.Zatiaľ sme prepojení turizmom a do Zlínskeho kraja sa z Trenčína môžeme vybrať trebárs na bicykli. Viete, že v Nemšovej nadväzuje Vážsku cyklomagistrálu cyklotrasa Bevlava? Momentálne nás dovedie až do Valašských Klobouk (okrem úseku cez štátnu hranicu a prejazdov cez obce a mestá, kde použijete cestu)? Ak ste si už takýto výlet spravili, dajte nám vedieť, ako sa vám páčilo.

0 comments

Comments


bottom of page