top of page

Most - nové miesto na oddych pri rieke

Updated: Aug 1, 2023

Spomeňte si na ten pocit, keď prídete do mesta na rieke v zahraničí. Prirodzene vás to tiahne k vode, na nábreží je živo a príjemne. Odfotíte sa, sadnete si na kávu alebo večeru, nasávate atmosféru, pozeráte na vodu. Takýto pocit zo života v meste na rieke chceme priniesť aj do Trenčína.Významnou súčasťou projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 je starý železničný most, v projekte nazvaný Fiesta most. Vďaka plánovanej rekonštrukcii z neho vznikne nový verejný priestor pre kultúrne aj komunitné podujatia a stretávanie sa. Na Fiesta moste sa bude odohrávať aj časť programu Európskeho hlavného mesta kultúry.


Na starý železničný most upriamujeme pozornosť už teraz zvukovou inštaláciou Zvukový atlas mosta z dielne Združenia ooo, ktorá bude dostupná do 30. marca. Na jeseň sa začne rekonštrukcia mosta, práce budú trvať až do roku 2026.


Rekonštrukciu pokryjú eurofondy, ktoré sú naviazané aj na získanie titulu Európskeho hlavného mesta kultúry 2026. Vďaka týmto prostriedkom Trenčín získa jedinečnú stavbu a Trenčania a Trenčianky nový priestor na stretávanie sa, kultúru aj šport v príjemnom prostredí rieky.


Ako bude rekonštrukcia vyzerať?


Most bude zastrešený a dostane promenádny charakter - prechádzať sa budeme môcť aj po jeho streche. Nebude chýbať množstvo zelene. Fiesta most ponúkne príležitosti na kultúru, relax a dokonca aj na šport. Na štruktúre mosta bude postavených päť malých stavieb, ktoré poskytnú priestor pre rôzne prevádzky. Okrem mosta bude revitalizovaný aj priestor okolo neho – teda na oboch nábrežiach.Koľko to bude Trenčín stáť?


Rozpočet na rekonštrukciu starého železničného mosta predstavuje necelých 15 miliónov EUR s DPH a pokryjú ho eurofondy s 8-percentnou spoluúčasťou mesta. Mesto bude mať tieto prostriedky špeciálne na rekonštrukciu mosta, a to aj vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026.


Poslanci mestského zastupiteľstva v Trenčíne na februárovom zasadaní schválili zámer na vyhlásenie verejného obstarávania projektu Fiesta most. Svojim rozhodnutím tak potvrdili význam tohto projektu ako jedinečnej príležitosti dopriať nášmu mestu výnimočnú architektúru, ktorá pribudne k jeho dominantám a ktorá predovšetkým vytvorí nový kvalitný verejný priestor pre ľudí z Trenčína aj tých, čo sa k nám prídu pozrieť. A to, vďaka eurofondom, za zlomkovú cenu.
0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page