top of page

Hlásime sa z Bruselu: Trenčín v spoločnosti európskych miest.

Updated: Jun 9, 2022

Mesto úradníkov, vaflí, piva a čokolády. Mesto, ktoré dalo v angličtine a francúzštine názov ružičkovému kelu. Tu sa odohralo prvé osobné stretnutie správnej rady medzinárodnej siete Culture Next. Načo je pre nás dobrá a ďalšie informácie z Bruselu prináša Terina Slezák Barčáková, manažérka medzinárodných vzťahov Trenčín 2026.


Učíme sa od iných miest

Medzinárodná sieť Culture Next zoskupuje organizácie, ktoré majú nejakým spôsobom napojenie na Európske hlavné mesto kultúry. Ide buď o bývalé alebo budúce Európske hlavné mestá kultúry (EHMK), kandidátske organizácie alebo mestá, ktoré nezískali titul, no chcú pokračovať vo svojich aktivitách. Správnu radu tvoria zástupcovia z Leeuwardenu (Holandsko), Elefsiny (Grécko), Oulu (Fínsko), Aveiro (Portugalsko) a z Trenčína. Sieť Culture Next získala grant Kreatívna Európa, vďaka ktorému bude v nasledujúcich rokoch rozvíjať svoje aktivity. Napríklad stretnutia členov siete na zdieľanie informácii a príkladov dobrej praxe, tematické expertné skupiny a konferencie, granty pre umelcov či archív bid bookov (plánov pre projekt Európskeho hlavného mesta kultúry).


V Bruseli sa správna rada Culture Next stretla po dlhých mesiacoch spoločnej práce online konečne naživo a dohadovali sme sa na smerovaní a rozvoji na nasledujúce obdobie. Plán správnej rady predstavíme členom siete na budúcom stretnutí v holandskom Leeuwardene, ktorý bol Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2018. Leeuwarden je veľmi úspešný príklad EHMK, kde to aj 4 roky po titule žije kultúrou.


Hlboká online prvýkrát naživo v Bruseli

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí má diskusný formát Hlboká online, cez ktorý Slovákom postupne predstavuje témy a konkrétnych ľudí slovenskej zahraničnej politiky a diplomacie. Prvýkrát sa táto diskusia odohrala naživo so Slovákmi žijúcimi v Bruseli v hľadisku. Zuzana Kovačič Hanzelová sa pýtala ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka na vojnu na Ukrajine, aktuálnu geopolitickú situáciu a slovenský kultúrny inštitút v Bruseli. Záznam z diskusie si môžete pozrieť tu.


Trenčín 2026 má svojich ambasádorov aj v zahraničí


Trenčín 2026 má aj svojich európskych ambasádorov a ambasádorky. Ide o Slovákov a Slovenky, prevažne z Trenčína, ktorí žijú v zahraničí a budú naša (nielen) komunikačná spojka s Európou. Projekt európskych ambasádorov naplno rozbehneme v druhej polovici tohto roka.


V Bruseli žije európska ambasádorka Trenčín 2026 Miriam Hartiel. Miriam je Trenčanka, ktorú cez rôzne skúsenosti zavialo kade tade po svete až do Bruselu. Zakotvila na Generálnom riaditeľstve pre námorné záležitosti a rybolov Európskej komisie. Už pár rokov sa v rámci pracovnej náplne venuje udržateľnému využívaniu zdrojov oceánov. Miriam Hartiel hovorí: “Moja najväčšia vášeň je prezentácia Slovenska. Som hrdá na to, odkiaľ pochádzam a vždy rada využijem príležitosť prezentovať Slovensko inak ako na politickej úrovni.''

Európska ambasádorka Trenčín 2026 Miriam Hartiel a Terina Slezák Barčáková


Text a foto: Terina Slezák Barčáková


0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page