top of page

EHMK 2022: Nový Sad, Kaunas a Esch

Updated: Jan 27, 2022

Tento rok máme tri Európske hlavné mestá kultúry (EHMK). Srbský Nový Sad, litovský Kaunas a Esch v Luxemburgu. Srbské mesto Nový Sad pôvodne získalo titul na rok 2021, jeho realizácia sa kvôli Covid -19 posunula na rok 2022. Začiatkom tohto roka všetky tri mestá pripravili slávnostné otvorenie programu EHMK 2022, ktoré si môžeme predstaviť ako zimný festival kultúry.


Nový Sad: Otvorenie na juliánsky nový rok


Pri dobrej situácii na maďarsko-srbských hraniciach sa do Nového Sadu dostanete z Trenčína za šesť hodín. Toto mesto na Dunaji je hlavným mestom provincie Vojvodina, kde sú Slováci treťou najpočetnejšou národnosťou, nájdeme tu aj slovenské školy.

Pri komunikácii otvorenia Európskeho hlavného mesta kultúry 2022 sa Nový Sad zameral na svoju rozmanitosť – písanie v cyrilike aj latinke, oslavy nového roka podľa dvoch kalendárov. Slávnostné otvorenie naplánovali na 13. 1. - na oslavu príchodu nového roka 7530 podľa juliánskeho kalendára. Nazvali ho “Doček”, čo znamená “Vitaj” a používa sa pri privítaní nového roka.


Spojenie vedy a umenia


Otvárací ceremoniál s názvom Zeniteum:::2022 kombinoval svetelnú show, hudobno-divadelné vystúpenie s prvkami akrobacie. Hlavnú kulisu aj javisko tvoril exteriér architektonicky významnej modernistickej budovy Banovina palace.Do popredia dal charaktery dvoch významných srbských vedcov. Matematičku a fyzičku Milevu Marić Einstein, prvú manželku Alberta Einsteina, ktorá mala význámný vplyv na Einsteinovo dielo, ale zostala nedocenená. A matematika, astronóma, klimatológa a popularizátora vedy Milutina Milankovića. Prekvapenie a vrchol programu bol pozdrav kozmonautov z vesmírnej stanice.


Ceremoniál spájal témy umenia a vedy. Rovnako, ako to kedysi robil avangardný magazín Zenit, vydávaný začiatkom 20. storočia v Juhoslávii, do ktorého prispeli aj Picasso, Kandinsky či Seifert. Myšlienky zenitizmu sú aktuálne aj dnes: humanizmus, mier, vytvorenie novej a jednotnej Európy.Otvárací ceremoniál dopĺňali vystúpenia domácich aj zahraničných umelcov aj výstavy. Výstava Čas a vesmír sa tiež zamerala na život a dielo Milutina Milankovića, rozoberala aj tému rôzneho počítania času podľa historických kalendárov.Medzinárodná putovná multimediálna výstava EVROVISION Crossing stories and spaces sa prepojila s témou diverzity. Je to kolekcia príbehov z Európy zameraných na sociálnu a politickú situáciu, hľadanie identity Európy a marginalizované miesta a spoločenstvá.


Bohatý kultúrny program bude pokračovať po celý tento rok s konceptom 4 New bridges - 4 nové mosty: Dúha (ako diverzita), Sloboda, Láska a Nádej.


Slávnostné otvorenie sa v Kanuase sa konalo tiež v januári, naše postrehy ste mohli vidieť na sociálnych sieťach, budeme o ňom písať aj na webe. Esch otvorí svoj EHMK program koncom februára.


Zdroj fotografií: Novi Sad 2022

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page