top of page

Spojili sme sa, aby sme vytvorili Korzo Palackého

Updated: May 14

Trenčín 2026 sa spojil s obľúbeným podujatím Trenčín na korze! Spoločne pripravujeme mestský festival, ktoré prebudí život na výnimočnej, no opomínanej trenčianskej ulici. Ulicu Palackého, ktorá slúži najmä na prejazd dopravy a parkovanie, v júni ukážeme v novom šate. Stane sa z nej Korzo Palackého. 


,,Rozhodli sme sa na jeden deň otvoriť ulicu Palackého pre ľudí, aby každý mohol zažiť skrytý potenciál, ktorý táto ulica v sebe skrýva. V tento deň si ľudia Trenčína aj okolia budú môcť vychutnať mestský festival spojený s moderným trhom. Každý tak bude mať možnosť sa po tejto ulici slobodne prejsť, poobzerať sa a popremýšľať, ako by raz mohla ulica vyzerať po rekonštrukcii”, vysvetľuje manažérka projektu Lívia Gažová. 


Podujatie je súčasťou najväčšieho projektu Európskeho hlavného mesta kultúry s názvom Mesto pretvorené, ktorý sa venuje verejnému priestoru mesta Trenčín a jeho dlhodobému skvalitňovaniu. Korzo Palackého nadväzuje aj na tému miestotvorby – teda vytvárania miest na príjemný pobyt v meste, v ktorej sa vzdelávame ako členovia medzinárodného programu Cities in Placemaking.  Práve v júni na tri dni privítame v Trenčíne odborníkov a odborníčky na verejný priestor z tejto európskej siete. Tešíme sa, že spolu s nami zažijú aj Korzo Palackého, na ktorom si miestotvorbu v Trenčíne vyskúšame.  


Prečo práve Palackého?  


Palackého je zaujímavá ulica s rôznorodými prevádzkami, významnými inštitúciami a historickými budovami. Oproti vedľajšiemu námestiu je však trochu v úzadí. Napriek tomu, že ju denne stovky ľudí požívajú na presun, len málo z nich tu skutočne chce tráviť svoj čas. 


"Keď sme v roku 2016 prvýkrát pre ľudí pripravili Trenčín na korze na Ulici 1.mája, bolo krásne sledovať, ako ju zrazu videli v úplne inom svetle, ako na nej vytvorili krásnu atmosféru. Našim cieľom bolo oživenie nepovšimnutého miesta a zo skúsenosti vieme nielen my, zažili si to aj sami Trenčania a Trenčanky, aký vplyv na vzťah k ulici môže mať takéto podujatie. Tešíme sa, že teraz ideme ľuďom takto oživiť Palackého ulicu. Veríme, že to bude rovnako skvelý zážitok pre všetkých!" , hovorí Zuzana Ščepková, spoluzakladateľka podujatia Trenčín na korze. 


Na projekte spolupracuje aj mesto Trenčín - komunikujeme s ním o koordinácii programu podujatia alebo o doprave.


Čo budete môcť zažiť 


V sobotu 22.6. 2024 od 9:30 do 17:30 vás čaká moderný mestský trh a celodenný sprievodný program, na ktorom sa budú podieľať aj inštitúcie a prevádzky, ktoré sídlia na ulici Palackého. 


Je potrebné rátať s dopravnými obmedzeniami od piatka 21.6.2024. Presnejšie informácie budú sprostredkované neskôr. 

 
0 comments

Comentários


bottom of page