top of page

V Štrasburgu sme sa spolu s európskymi mestami učili, ako robiť miesta pre ľudí

Updated: Oct 11, 2023


Šiesty ročník konferencie Placemaking Week, zameranej na mestotvorbu, prilákal zástupcov rôznych profesií z celej Európy. Viacdňového podujatia v Štrasburgu sa zúčastnili aj zástupcovia Kreatívneho inštitútu Trenčín a Mesta Trenčín.


Organizátorom medzinárodnej konferencie je európska sieť Placemaking Europe, ktorá združuje ľudí z praxe, akademikov, komunitných lídrov, developerov a politikov v téme verejných priestorov.


Konferencia s prvkami festivalu Placemaking Week sa konala v štvrti bývalého prístavu, ktorá prechádza premenou na mestskú štvrť. Hlavným priestorom konania bola opustená priemyselná hala. Týždeň plný prednášok, workshopov a inšpiratívnych prezentácií spájala téma premeny verejných priestorov v mestách na príjemnejšie, inkluzívnejšie a kvalitnejšie - na priestory, ktoré sú vytvárané pre ľudí a ich pobyt.

Placemaking, v doslovnom preklade miesto-tvorba, je princíp vytvárania príjemných miest (places) namiesto anonymných mestských priestorov (spaces).


Čo všetko môže placemaking zahŕňať? Sú to napríklad projekty, ktoré do verejného priestoru umiestňujú umelecké inštalácie, ktoré vytvárajú priestory pre zeleň, pridávajú možnosti sedenia a pobytu v priestore, budujú námestíčka a priestory pre komunity, alebo aj oživujú verejný priestor koncertmi, festivalmi a trhmi. Cieľom zásahov je premeniť priestory, ktorými každý deň len prechádzame, na miesta pre komunity a stretávanie, ktoré zvýšia kvalitu života v mestských štvrtiach.

Na vlnu placemakingu nabehli viaceré mestá a ich zásahy sa stretávajú s pozitívnou odozvou verejnosti. Prvé takéto projekty chystáme v rámci projektu Mesto pretvorené aj v Trenčíne. Stali sme sa preto súčasťou dvojročného vzdelávacieho programu Cities in Placemaking, kde sme vo výbornej spoločnosti ďalších trinástich miest, ako napríklad Helsinki, Rotterdam či Wroclaw. V júni 2024 privítame našich kolegov zo siete Cities in Placemaking počas trojdňového workshopu aj v Trenčíne.
0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page