top of page

Trenčín bude mať mestského kurátora

Updated: Jun 7, 2023Trenčín je po Trnave len druhým mestom na Slovensku, ktoré bude mať na mestskom úrade túto pozíciu. Mestský kurátor alebo kurátorka sa bude starať o všetky prvky vo verejnom priestore, o reguláciu reklamy či o umelecké diela v ňom umiestnené.

Prostredie, v ktorom žijeme a všetky jeho prvky na nás nepriamo vplývajú. Platí to aj pre billboardy, bannery, nápisy a reklamy. Tie niekedy priestory zahlcujú, na ľudí v meste môžu pôsobiť zmätočne, hovoríme o nich ako o vizuálnom smogu. Viaceré mestá prijímajú pravidlá o umiestňovaní, povoľovaní a odstraňovaní reklamných zariadení tak, aby vizuálny smog mohli regulovať a dopriali obyvateľom vnímať priestory okolo seba ako čistejšie, jasnejšie a príjemnejšie.

Práve Trenčín bol jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré túto problematiku riešili aj cez územný plán. Už v roku 2018 schválilo mestské zastupiteľstvo reguláciu reklamných zariadení na území mesta prostredníctvom zmien a doplnkov v tomto dokumente.

V súvislosti s titulom Európske hlavné mesto kultúry 2026 sa mesto Trenčín snaží nielen bojovať s vizuálnym smogom, ale aj zjednotiť všetky prvky vo verejnom priestore. Pripravuje manuál, ktorý určí vzhľad a kvalitu povrchov, ale aj mobiliáru, napríklad lavičiek alebo cyklostojanov. Verejný priestor v Trenčíne by sa tak dostal na vyššiu úroveň.

Mestský kurátor alebo kurátorka sa bude špecializovať na verejný priestor nielen čo sa týka vizuálnemu smogu, ale bude sa venovať aj umeniu vo verejnom priestore, spôsobu jeho umiestňovania a starostlivosti. Zároveň bude zárukou toho, aby sa nové strategické dokumenty ako manuál verejného priestoru alebo manuál reklamy, naozaj používali v praxi.


Lívia Gažová

Manažérka projektov architektúry a verejného priestoru Trenčín 2026

Streetart v Amsterdame

Foto: archív Cities in Placemaking

0 comments

Comments


bottom of page