top of page

Kto je nový mestský kurátor?


Na začiatku októbra na pozíciu mestského kurátora nastúpil Omar Mirza. Pôsobí na Útvare územného plánovania mesta Trenčín. Vo výberovej komisii zavážili jeho dlhoročné skúsenosti s kurátorstvom, prehľad v témach a problematike verejného priestoru a komunikačné zručnosti.


Omar Mirza vyštudoval dejiny umenia na Viedenskej univerzite. Bol kurátorom v Nitrianskej galérii, pre ktorú pripravil takmer päťdesiat samostatných a kolektívnych výstav umelcov zo Slovenska i zahraničia, a aj festival umenia vo verejnom priestore City Art Fest.


Spolupracoval s rôznymi slovenskými a zahraničnými inštitúciami, kultúrnymi centrami a festivalmi na výstavných projektoch súčasného umenia a umenia vo verejnom priestore – napríklad Kunsthalle Bratislava, Nová synagóga Žilina, festival Hradby samoty, Korzo Zálesie, Uměleckoprůmyslové muzeum Praha, Kulturdrogerie Viedeň, festival Art Stays Ptuj v Slovinsku. V roku 2009 bol kurátorom slovenskej sekcie na Praguebiennale 4 v Prahe.


Omar Mirza píše články o umení, moderuje. Je viceprezidentom slovenskej sekcie AICA - Medzinárodnej asociácie kritikov umenia so sídlom v Paríži. V minulosti bol tvorcom internetových video relácií o súčasnom umení, v súčasnosti pôsobí ako externý moderátor v Rádiu Devín, kde pripravuje diskusné relácie o vizuálnom umení, architektúre a dizajne. Ak nepracuje, tak sa venuje rodine a bubnuje v punkovej kapele Kotúče DM.Na fotografiách:

– Omar Mirza moderuje multimediálny diskusno-prezentačný večer HOBBYti – alebo čo robia výtvarníci a kurátori, keď sa nevenujú umeniu?, téma: hudba, Kunsthalle Bratislava, 20. 1. 2014. Autorka fotografie: Daša Barteková.

– Na Trenčianskom hrade. Autor fotografie: Peter Richtarech.

– Komentovaná prehliadka výstavy Fetiše súčasnosti, Nitrianska galéria, 14. 12. 2018 – 31. 3. 2019. Autor fotografie: Martin Daniš.

– Pri práci. Autorka fotografie: Júlia Gavačová

– Omar Mirza ako predavač v stánku PNS, dielo Stana Masára s názvom Appearing Memory (Post News Stand) na Svätoplukovom námestí v Nitre počas Medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra (27. 9. – 1. 10. 2019) v rámci výstavného projektu Podoby slobody, Nitrianska galéria, 13. 9. – 24. 11. 2019. Autor fotografie: Martin Sipták.

– Komentovaná prehliadka výstavy more, Nitrianska galéria, 9. 6. – 15. 10. 2023. Autor fotografie: Martin Daniš.

– Pod Trenčianskym hradom. Autorka fotografie: Júlia Gavačová

0 comments

Comments


bottom of page