5.png

Mgr. Zuzana Vakošová

Spoluzakladateľka materského centra Srdiečko, zakladateľka Zero Waste Trenčín, spoluorganizátorka DOKOLA swap

vlnka2.png

“Trenčín je mesto môjho detstva, keďže som tu mala starú mamu. Prázdniny som trávila na Štefáničke, keď to bola ešte obyčajná cesta, kývala som vojakom v kasárňach a po Kukučínke som sa v zime sánkovala. No a potom to život zariadil tak, že som sa sem vydala. Mám s Trenčínom taký ľahko-vážny vzťah. Ľahko sme si na seba zvykli a vážne sa máme radi. Toto mesto je pre mňa zmes spomienkového i životného optimizmu, pekných miest, ľudí a aktivít. Príjemné miesto na život.”

 

Zuzana je vyštudovaná učiteľka matematiky, biológie a angličtiny. Má tri deti, pre ktoré (no nielen pre ne) spoluzaložila materské centrum Srdiečko. Je aktívna - príliš dlho nevydrží v ničnerobiacej polohe - a neustále sa zamýšľajúca. Pred pár rokmi sa spolu s rodinou vydala na cestu znižovania odpadu v domácnosti, tzv. zero waste. V tejto oblasti sa našla a tak sa popri klasickom učení venuje aj šíreniu osvety v tejto zelenej téme. S najstaršou dcérou založila a vedie komunitu pod názvom Zero Waste Trenčín, spolu s ďalšími aktivistami otvorila Knižnicu vecí Trenčín a spoluorganizuje DOKOLA swap (výmenu oblečenia). Rada o zero waste rozpráva všade, kde ju pozvú, píše, bloguje, natáča videá. Má vážny vzťah k dobrej hudbe i dobrý vzťah k tej vážnej. Rada cestuje s minimom vecí, zanechávajúc za sebou minimum odpadu.

 

Prečo by mal byť Trenčín mestom kultúry?

"To určite áno. Postupne sa v meste rozrástlo kvalitné komunitné podhubie, z ktorého vyrastajú skvelé podujatia a aktivity. Prepájajú sa jednotlivé kultúrno-sociálne bubliny a profitujú z toho miestni i príležitostní návštevníci. Treba prísť a zažiť to."

Ak máte doma nepotrebné oblečenie a chceli by ste ho vymeniť za iné, určite neprehliadnite DOKOLA Swap