top of page
4.png

FÍNSKO A SLOVENSKO

V roku 2026 budú naše krajiny hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry. Čo nás spája? Čo máme rovnaké a kde sú medzi nami rozdiely?  Poďme sa spoznať viac! 

 

VODA

Fínsko je krajina tisícich jazier s celkovým počtom 187 888. V pomere rozlohy krajiny a počtu jazier je Fínsko najvodnatejšia krajina. My na Slovensku síce nemáme taký obrovský počet jazier, no náš Žitný ostrov je najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe.

 

TEPLOTA

Najnižšia nameraná teplota vo Fínsku bola -51.5 stupňov, na Slovensku to bolo o 10 stupňov teda -41,0 stupňa. 

 

DIZAJN 

Niektorí z najznámejších a najobdivovanejších svetových dizajnérov pochádzajú z Fínska. Od Ball chair od Eera AArnia až po Marimekko divý mak, vzor, ktorý nosila Jackie O. Slováci sú v dizajne tiež svetoví, za všetkých môžeme spomenúť typografa Petra Biľaka, Crafting Plastics alebo sklárne z Lednických Rovní. 

 

METAL VS. UNDERGROUND 

Apocalyptica, HIM, Nightwish vo Fínsku vs. CHVM, Bez ladu a skladu, Šmox a Captain Slice v Trenčíne. 

 

BIZARNÉ EVENTY

Dôležité je sa zabaviť! Fíni o sebe tvrdia, že majú šialené podujatia napríklad svetový šampionát v hádzaní mobilov alebo hranie na imaginárnej gitare. Vedeli ste však, že v Trenčíne máme majstrovstvá sveta v kopaní hrobov alebo v kreslení lízatok? Tiež legendárne akcie ako Splanekor alebo Kukanova 10 by nám vo svete mohli závidieť.  

 

VZDELÁVANIE

Zadarmo. V oboch krajinách. 

 

JAZYKOLAMY

Zvládnete vyslovit najdlhšie fínske slovo: epäjärjestelmällistyttämättömyydelläänsäkäänköhän?

No ale aj naše Meningoencefalomyelopolyradikuloneuritída nie je zrovna najjednoduchšie. 

 

FAUNA

Vedeli by ste vymenovať aspoň jedného unikátneho slovenského živočícha? Máme ich hneď niekoľko - kamzík taranský, slovenský hrvoliak, Muránsky norik alebo Československý vlčiak. Fíni majú raritu v podobe Saimaa ring tuleňa. Tento ohrozený druh žije iba na fínskom najväčšom jazere Saimaa a má iba 310 jedincov. 
 

JEŽIŠKO VS. SANTA CLAUS 

Fínsko je jediné miesto na svete, kde sa dá stretnúť skutočný Santa Claus. Muž, ktorý bol pôvodne z Korvatunturi, žije v Rovaniemi v Laponsku, kde po celý rok pozdravuje návštevníkov. U nás môžete Ježiškovi poslať cez slovenskú poštu vianočné prianie na adresu Ježiško 999 99. Treba vždy písať aj adresu odosielateľa, aby Ježiškovi pomocníci mohli odpísať. Každý obrázok, ktorý príde na samostatnom papieri, bude zaradený do súťaže a jedna z kresbičiek sa stane námetom na detskú vianočnú poštovú známku.

 

LYŽOVANIE

Lyžiarska sezóna vo Fínsku trvá 6 mesiacov. Počas najtemnejších zimných dní sú zjazdovky osvetlené a na jar slnko svieti až do neskorej noci. Slovensko má pre lyžiarov viac ako sto lyžiarskych stredísk a takmer 500 lanoviek a vlekov. Najdlhšia zjazdovka u nás je v Tatranskej Lomnici z Lomnického sedla (5500 m), tá má zároveň najväčšie prevýšenie (1308 m).

 

POČÍTAČOVÉ HRY 

Vedeli ste, že Angry Birds a Clash of clans pochádzajú z Fínska? U nás vznikli hry ako SeaPort, TrainStation, Spellcross, Chameleon, Vigor či Chaser. 

 

SAUNY

Fínske národné dedičstvo sú sauny. Majú ich viac ako 3 milióny, čo je viac aký je počet áut. Ich prezident aj premiér majú svoju oficiálnu saunu. Už starí Rimania si stavali horúce kúpele a trávili v nich nielen voľný čas, ale aj dohadovali obchody a uskutočňovali politické rozhodnutia. Okrem toho, že sauna blahodarne pôsobí na ľudské telo, je zároveň aj príjemným miestom na posedenie v kruhu blízkych osôb.Prvá zmienka o „kúpaní v pote“ pochádza z neskorej doby bronzovej (1500 – 900 p. n. l.). Z tohto národného športu by sme si mohli zobrať príklad, čo poviete? 

 

KÁVA VS ALKOHOL

Možno to má niečo spoločné so zimou - Fíni jednoducho milujú kávu. Konzumujú viac kávy na osobu ako ktorýkoľvek iný štát na svete v priemere je to 12 kg/ročne. Tiež majú najväčšiu spotrebu mlieka na osobu. Priemerný Slovák vypije ročne približne 12 litrov čistého alkoholu zatiaľ čo Fín 8,7 litra. Z nealkoholických nápojov u nás vedú minerálky. V roku 2019 Slováci nakúpili 812 miliónov litrov nealko nápojov, čo v prepočte na jedného Slováka znamená priemerne 149 litrov nealkoholických nápojov za rok.
 

Viete o nejakej zaujímavosti, na ktorú sme zabudli? Budeme vám vďační, keď nám ju napíšete a my ju radi pridáme do tohto článku. 

bottom of page