top of page

V Trenčíne sa vzdelávajú ľudia z celého Slovenska

Updated: Jun 17

Vzdelávanie Runway | Profesionáli z kultúry je skvelou príležitosťou pre ľudí, ktorí chcú svoje organizácie a projekty posúvať na medzinárodnú úroveň a tým dlhodobo zlepšovať kultúrnu ponuku v Trenčíne, regióne alebo kdekoľvek na Slovensku. Registrácia na ďalší semester bude v auguste.


Na Runway cestujem 5 hodín Svidník – Trenčín a späť a určite sa to oplatí. Môže sa vám zdať, že práca v kultúre je jednoduchá a už dávno poznáte svoje publikum, no potrebujeme sa stále vzdelávať,“ hovorí Miroslav Štoffa z  Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku, účastník druhého semestra Runway I Profesionáli z kultúry. Vzdelávania, ktoré je súčasťou projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.
Druhý semester pritiahol do Trenčína účastníkov a účastníčky od Bratislavy po Svidník. „Veľmi odporúčam tento program, pretože okrem skúsených lektoriek a lektorov môžete stretnúť ľudí z kultúry, prepojiť sa a vytvoriť spolupráce,“ popisuje prínos kurzu Zuzana Medzihorská zo Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici. „Najviac sa mi páčila téma strategické plánovanie, ktorú predstavili odborníci z Českej republiky veľmi tvorivou formou. Workshop o budovaní značky sme u nás už aj využili na budovanie značky galerijnej knižnice.


Spoločné vzdelávanie profesionálok a profesionálov zo zriaďovanej aj nezriaďovanej kultúry účastníci kurzu vyzdvihujú. „Bolo veľmi fajn zažiť interakciu s ľuďmi z nezávislej kultúry a zároveň štátnych inštitúcií, vďaka čomu sme sa na každý problém mohli pozrieť z rôznych strán,“ vysvetľuje riaditeľka Ceny Oskara Čepana, Andrea Kutlíková z Bratislavy.

Na jar 2023 sa v kurze vzdelávali aj ľudia z Trenčína, Nového Mesta nad Váhom, Moravského Lieskového, Dubnice nad Váhom, Púchova či Starej Turej.

Ak by ste aj vy chceli posunúť váš kultúrny projekt alebo organizáciu na vyššiu úroveň, v auguste spúšťame registráciu na tretí semester kurzu. Pred oficiálnym spustením sa naň môžete nezáväzne zaregistrovať na www.trencin2026.eu/runway.

Michaela Kučová

Projektová manažérka pre Runway I Profesionáli z kultúry

Foto: Juraj Majerský a Joe

0 comments

Comments


bottom of page