top of page

Trenčan Matej Červeňan reprezentoval Trenčín 2026 v Skopje

Updated: Nov 5, 2021

Matej Červeňan sa zúčastnil 16. Medzinárodnej umeleckej kolónie “Skopje 2021” ako jediný Slovák z desiatich vybraných umelcov. Je to výsledok našej spolupráce so Skopje, ktoré kandiduje na titul Európske hlavné mesto kultúry 2028.


V lete sme so Skopje 2028 podpísali zámer spolupráce a účasť umelca z Trenčína na umeleckej kolónii bola naša prvá spolupráca v oblasti výtvarných umení. Za Trenčín sme vybrali dvoch umelcov, z ktorých porota v Skopje zvolila Mateja Červeňana. Hoci pobyt v Skopje trval len 10 dní, pre Červeňana bol veľmi inšpiratívny. Namaľoval päť malieb, z ktorých tri boli odprezentované počas záverečného ceremoniálu.Študenti a mladšia generácia sú dôležitou súčasťou programu kandidatúry Trenčína. Škola umeleckého priemyslu Trenčín, na ktorej Matej študoval, sa bude podieľať na tvorbe kultúrneho programu, ak získame titul.


Zároveň si vážime aj medzinárodné spolupráce a partnerstvá s európskymi mestami. Nielenže sa vďaka nim Trenčín dostáva do povedomia európanov. Titul Európske hlavné mesto kultúry poskytuje príležitosti pre nás v Trenčíne a okolí, vďaka ktorým sa môžeme cítiť európsky. Na tie chceme poukazovať.


Kto je Matej Červeňan?


“Matej Červeňan patrí medzi najmladšiu generáciu slovenských maliarov. Pôsobí v Bratislave a v Trenčíne. Od roku 2020 navštevuje Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Vo svojej tvorbe sa venuje predovšetkým novodobým expresívnym prejavom v maľbe.” Viac tu: https://novavlna.sk/2021/02/04/matej-cervenan/
0 comments

Comments


bottom of page