top of page

Spoznajte nášho partnera Saimaa-ilmiö 2026 (Fínsko) a celý región Savonlinna ❤

Updated: Dec 6, 2023

1. V procese kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026 sa hlásite ako celý región Savonlinna. Poviete nám, ako váš región vyzerá a čo môžu návštevníci u vás vidieť?

Savonlinna je očarujúce mestečko uprostred jazera Saimaa. V procese tvorby projektu sa provincie východného Fínska a ich centrálne mestá rozhodli nominovať očarujúce mesto Savonlinna ako zástupcu v rámci kandidatúry na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) na rok 2026. Uprostred všetkého je naše jasne modré jazero Saimaa. Je obklopené lesmi, mestečkami a ľuďmi (spolu je nás okolo 700 000), ktorí si vychutnávajú život v centre prírody.

Inak, viete o tom, že Savonlinna má rozsiahlejšie pobrežie ako Španielsko? Spolu má viac ako 6 000 km a žije tu jeden z najvzácnejších druhov tuleňov na svete, tuleň krúžkovaný.2. Čo znamená názov vášho projektu Saimaa fenomén (názov projektu Saimaa-ilmiö 2026) a ako by ste nám ho predstavili? :)

Už na začiatku sme sa rozhodli, že v rámci nášho regiónu východného Fínska chceme vymyslieť spoločný projekt. Keby sme sa rozhodli kandidovať samostatne, prvdepodobne by sme to nedokázali, no spoločne sme našli novú silu! Môžeme hrdo povedať, že kultúra a umenie budú v budúcnosti našou novou silou pre zmeny bez ohľadu na to, čo sa s touto súťažou stane. Projekt Saimaa fenomén sme postavili na tom, že sme kvapôčky, ktoré uvedú do pohybu silu kultúrnej zmeny. A keď spoločne narazíme na vodný povrch, spôsobíme nával, ktorý bude rezonovať po celom svete.
3. Váš umelecký obsah je rozdelený do 3 častí: The power of water, Connecting Bridges and Eastern Joy. Môžete nám v krátkosti vysvetliť, o čom sú a prečo sú tieto témy pre váš región také dôležité?

Kombinácia týchto troch tém otvára cestu k odhaleniu tajomstiev východnej kultúry. Spolu s tromi hlavnými témami je program „Everyday Saimaa“ programom, ktorý má ilustrovať to, ako malé umelecké zážitky, drobné dobrodružstvá a významné stretnutia idú ruka v ruke s demonštráciou jedinečnosti života na brehoch jazera Saimaa a ako sa zážitok zo Saimaa vie stať krásnym osobným zážitkom.
4. V tomto momente ste skoro na konci celého procesu a už iba maličký krôčik vás delí od odovzdania vášho druhokolového Bid-booku porote. Aké sú vaše ďalšie plány?

Na dokončenie nášho projektu nám zostáva už len pár týždňov. Na konci apríla budeme odovzdávať projekt a sme z toho neskutočne vzrušení :) Potom by sme chceli ukázať celý projekt ako aj všetky projekty, ktoré sme vymysleli, našim obyvateľom a omnoho viac sa sústrediť na komunikáciu s našimi európskymi priateľmi. Dovtedy nás čaká ešte jedna dôležitá udalosť - v máji nás navštívia porotcovia, ktorí posudzujú našu kandidatúru v rámci EHMK. Začiatkom júna sa potom dozvieme, či sme titul na rok 2026 získali. Držte nám palce!
5. Môžete nám v krátkosti opísať svoj tím a aj to, ako pracujete? Zmenila covid pandémia spôsob, akým váš tím komunikuje?

V našom tíme je 10 osôb; 5-ti z nich sú regionálni koordinátori, ktorí reprezentujú to najlepšie, čo v ich oblasti môžete nájsť. Potom tu máme samozrejme nášho vedúceho projektu, ďalej človeka, ktorý celý Bid-Book píše, manažéra komunikácie, asistenta a dvoch výskumníkov. Je vtipné, že počas tejto pandemickej doby sme sa videli tvárou v tvár iba niekoľkokrát - no aj tak sme silný tím a celú dobu sme v úzkom kontakte - za čo musíme poďakovať najmä tejto digitálnej dobe :)

6. Na vašom webe píšete, že kultúra je katalyzátrom zmien v rámci Saimaa fenoménu. Ako vyzerá počas roka (nie teraz v čase covidu) kultúra vo vašom regióne? Čo je v regióne Savonlinna skutočne zaujímavé a čo by ste nám odporučili vidieť?

Mesto Savonlinna je kultúrne mesto v tej najlepšej podobe. Jeho obraz je postavený na dlhej histórii, naplnenej mimoriadne krásnou prírodou a rovnako vynikajúcimi hudobnými tónmi. Fenomenálny kultúrny život Savonlinny sa drží štyroch ročných období. Leto v Savonlinne je ponorené do zvukov píštaliek z parníkov, vlniacich sa rozhovorov na rušnom trhu a mihotavej vody jazera Saimaa, ktorá obklopuje mesto. V zime je jazero Saimaa pokryté snehovou vrstvou ľadu a na mesto klesá tichá tma, ktorá vrhá dramatickú, ale pokojnú prítomnosť. Napriek zimnej scenérií sa kultúrne miesta mesta hemžia životom: hrajú orchestre, môžete navštívitť divadelné predstavenia, zatiaľ čo knižnice poskytujú samotu a tichý odpočinok. Ľudia si užívajú špeciálne aktivity, ktoré umožňuje mrazivý chlad; na ľadom pokrytom jazere je zriadená trasa na korčuľovanie; ľudia hrajú ľadový hokej a lyžujú sa cez les. Najznámejším miestom v Savonlinne je náš starý hrad a obľúbená udalosť v meste - Savonlinna Opera Festival. A toto je iba Savonlinna, preto si môžete predstaviť, aké obrovské možnosti máme ako celý región😊

Navštívte Saimaa-ilmiö 2026 webovú stránku

Prečítajte si viac o jazere Saimaa: www.visitsaimaa.fi/en/

0 comments

Comments


bottom of page