top of page
Writer's pictureTrenčín 2026

Saimaa-ilmiö ❤ Trenčín / Artists Lucia Horňáková Černayová and Jarkko Kaartilanmäki

Pokračujeme v našom pravidelnom predstavovaní a výmene umelcov spolu s našimi priateľmi z regiónu Savonlinna. O čo ide? Spoločne predstavujeme jedného umelca od nás a jedného od nich a raz týždenne im dávame 4 rovnaké otázky.


Kvôli pandémií sa nemôžeme stretávať naživo, no rozhodli sme sa aspoň takto online usporiadať výmenu umelcov, no a zatiaľ nás to veľmi baví :) Všetky predchádzajúce rozhovory nájdete v časti Novinky. Dnešný rozhovor je s fínskym umeleckým kováčom Jarkko Kaartilanmäki a umelkyňou a učiteľkou zo Slovenska Luciou Horňákovou Černayovou.


Artwork Lucia Horňáková Černayová


Lucia Horňáková Černayová: Som mama, tvorím umenie a učím tvoriť. Od roku 2013 sa venujem ako produkčná organizácií sympózia súčasného vizuálneho umenia HALA, ktoré sme organizovali pod hlavičkou OZ HALA v bývalých a opustených textilných fabrikách v meste Trenčín. Neskôr sme podujatie presunuli do exteriérov mesta Trenčín, nadviazali spoluprácu s Rokkom Juházsom a jeho Transart Communication Festivalom a festivalom Pohoda. Od roku 2018 sme do programu zaradili PerformanceBox. V rámci týchto spoluprác sme s PerformanceBoxom na festivale Pohoda a Pohoda in the Air predstavili performerov z Ázie a Južnej Ameriky. Od minulého roka pripravujeme a organizujeme projekt Paľa Múdreho “Dočasné skulptúry”. Od roku 2014 do 2017 sme spolu s manželom Dušanom viedli malý klub BARBAR, kde sme organizovali rôznorodé kultúrne podujatia.


Umelec Lucia Horňák Černayová


Jarkko Kaartilanmäki, Kováčsky majster: V roku 2003 som založil Tuakon Takomo. Odvtedy sa venujem kováčskej práci na plný úväzok. Počas niekoľkých desaťročí som svoju profesionalitu rozvinul aktívnou účasťou na kováčskych podujatiach a výstavách vo Fínsku i v zahraničí. Popro práci sa venujem aj trénovaniu učňov v mojej kováčskej dielni. Robím verejné umelecké diela a diela spojené s dekoráciou na mieru, od jednotlivých predmetov až po väčšie, interiérové diela.

Som predsedom Fínskej asociácie umelckých kováčov, ktorá je asociáciou založenou v roku 1979 za účelom rozvoja umeleckého kovania.


Jarkko Kaartilanmäki, Kováčsky majster


Umelcov sme sa opýtali 4 jednoduché otázky. Posúďte spolu s nami podobnosť ale pokojne aj rozdielnosť ich pohľadu na súčasnú situáciu, ako aj na ich samotnú tvorbu.


1. Aká je úloha prírody v umení, ktoré robíš?


Lucia: Príroda a miesto človeka v nej, vzťah človeka a prírody, je jednou z hlavných tém, s ktorými sa zaoberám vo svojej tvorbe. Zaujíma ma ako tieto dve entity dokážu existovať v harmónii alebo rozporoch. Toto ma motivuje pri tvorbe obrazov, objektov a inštalácii. Tiež ma zaujímajú témy domova, rodiny, zázemia, krajiny a „ne-miest“, ktoré sú popisom a hľadaním prázdnych, človekom vyprázdnených miest, ich definovaním a zhmotňovaním rôznymi spôsobmi. Krajina a človek sú pre mňa interakčným jednotkami. Napríklad v maliarskej séria Monolity maľujem krajinu v abstraktnej forme, kde expresívna časť vo forme drippingu, rozlievania a škvŕn predstavuje organickú časť prírody a geometrické formy ľudský zásah a existenciu človeka. Tiež takého zobrazenie môžem predstaviť ako drancovanie a skultúrňovanie krajiny v expresívnom prejave v kombinácii s geometrickými formami. Napriek “prírodnému” pôvodu človeka považujem človeka a prírodu za dve polarity a na obrazoch zobrazujem ich koexistenciu alebo spolužitie v rozporoch. Vizualizujem dopad a existenciu človeka v prírode, antropocén.


Jarkko: Príroda je pre mňa miestom na relax a starostlivosť o moje blaho. Samozrejme, že tam nájdem zaujímavé tvary, ktoré ma inšpirujú pri mojej práci, ale najväčší vplyv má príroda na moju pohodu, a tým teda pozitívne ovplyvňuje aj moju prácu.


Artwork: Jarkko


2. Ako ovplyvnil covid19 tvoju prácu?


Lucia: Pokiaľ sa bavíme o výtvarnej tvorbe, tak v tej som pokračovala. To, či sme v lockdowne alebo nie, moc neovplyvní, to či sa venujem tvorbe. Skôr sa všetko, čo bolo naplánované presunulo v čase. Alebo sa čaká na to, keď sa bude dať vystavovať a mať živých návštevníkov na výstave alebo sa prezentácie presunuli do online priestoru. Ateliérom sa stala naša domácnosť, na čo som pri deťoch bola zvyknutá už dávnejšie. Skôr bolo pre nás veľmi náročné, tak ako pre mnohých iných rodičov, skĺbiť potreby všetkých členov rodiny a online vyučovanie našej dcéry, zatvorenú škôlku nášho syna a moje učenie z domu, pretože pôsobím ako učiteľka vo výtvarnom odbore na miestnej ZUŠ Karola Pádivého v Trenčíne. Dúfam, že sme to ako tak, spolu všetci zvládli:)


Jarkko: Z môjho pohľadu bol účinok rozporuplný. Obmedzenia znížili predaj výrobkov zo zbierky, ale zvýšil sa počet diel vyrobených na objednávku. Moji stáli zákazníci boli veľmi lojálni a chceli mi pomôcť tým, že si objednávali aj v týchto náročných časoch. Moja dielňa sa nachádza ďaleko od mesta, takže som zvyknutý pracovať sám a mohol som sa ešte viac sústrediť na svoju prácu.



Artwork: Lucia

3. Ako by si chcel rozvíjať svoje mesto a región pred tým, ako by sa mohlo stať Európskym hlavným mestom kultúry?


Lucia: Moja rodina z jednej časti pochádza z Dubnice nad Váhom. Istý čas sme s manželom a dcérou žili v Bratislave, no vždy sme mali túžbu sa sem vrátiť. V roku 2014 sme sa preto vrátili. Trenčín a jeho okolie má podľa mňa veľký potenciál stať sa veľmi príjemným miestom pre život. Svojou lokalitou a veľkosťou. Mám na mysli verejné priestranstvá, blízkosť prírody, napr. nábrežie Váhu, Brezinu, ... a tiež príležitosti uskutočňovať svoje zámery v kultúre a spoločenskom živote. Žije tu množstvo šikovných ľudí, ktorí sú tu radi a robia tento kraj tým, čím je a pracujú na tom aby sa stal miestom podľa ich predstáv. Bola by som rada aby ostal miestom pre ľudí, aby dával priestor pre rozmanitosť.


Jarkko: Chcem sa zapojiť do rozvoja kultúrnych ponúk môjho regiónu s ďalšími umelcami. Vždy som nadšený z nových príležitostí pre spoluprácu, ktoré sa realizujú profesionálne.


Artwork: Lucia

4. Prečo by malo byť váš región a mesto Trenčín v roku 2026 hlavným mestom európskej kultúry?


Lucia: Prečo by sa mal stať Trenčín Európskym hlavným mestom kultúry? To som asi zodpovedala v predchádzajúcej otázke:) Má potenciál v ľuďoch, lokalite a prostredí.


Jarkko: Tento región má veľmi širokú a komplexnú skupinu profesionálnych umelcov. Kultúrne podujatia a dizajn zaznamenali v regióne v posledné roky veľký rozmach a do regiónu sa presťahovali odborníci z celého Fínska. Spoločným faktorom bola Saimaa :)


Artwork: Jarkko


Fotky od Lucia Horňák Černayová a Jarkko Kaartilanmäki


V spolupráci Saimaa-ilmiö ❤ Trenčín sme sa rozhodli každý týždeň prinášať zaujímavé články a rozhovory o Trenčín2026 a Saimaa-ilmiö2026, ako aj predstavovanie rôznych umelcov, zaujímavých turistických miest a vzájomných rozhovor. Už teraz sa nevieme dočkať ďalších :)

0 comments

Comments


bottom of page