top of page

Saimaa-ilmiö ❤ Trenčín / Umelci Minni Hirvonen a Maťo Pyšný

Pokračujeme v našom pravidelnom predstavovaní a výmene umelcov spolu s našimi priateľmi z regiónu Savonlinna. O čo ide? Spoločne predstavujeme jedného umelca od nás a jedného od nich a raz týždenne im dávame 4 rovnaké otázky.


Kvôli pandémií sa nemôžeme stretávať naživo, no rozhodli sme sa aspoň takto online usporiadať výmenu umelcov, no a zatiaľ nás to veľmi baví :) Minule sme sa rozprávali s Borisom Vitázkom a Pietu Wikstrom a pred tým s Michalom Rafajom zo Slovenska a maliarkou Katriina Kaija z Fínska - celý článok si môžete prečítajte tu. Dnešný rozhovor je s fínskou umelkyňou Minni Hirvonen a so slovenským grafickým dizajnérom Maťom Pyšným.

Bid Book Cultivating Curiosity - design by Maťo Pyšný


Martin Pyšný je grafik a dizajnér písma so špecializáciou na branding a corporate identity. Pracuje pre neziskových aj komerčných klientov a momentálne je aj členom tímu Trenčín 2026. Martin stojí za vznikom a prípravou prvokolového Bid-Book Cultivating Curiosity pre Trenčín 2026. Martin má veľmi rád animáciu a v súčasnosti žije v Trenčíne. Vytvoril taktiež svoje vlastné písmo Dyscont, ktoré pomáha dyslektikom trpiacim vizuálnym stresom zmierniť ich nepríjemné pocity pri čítaní.Písmo Dyscont nájdete na webe Mata Pyšného


Minni Hirvonen je tanečnica a výkonná umelkyňa, producentka a komunitná umelkyňa. Jej postava sa volá Miss Catastroph, a je súčasťou práce na ochranu prírody na medzinárodnej i národnej úrovni. Robí tiež kampane za dostupné a použiteľné umenie a kultúru. Napríklad v roku 2015 Tukilinja (fínska organizácia pre zdravotne postihnutých) ocenila jej prácu za zrod Able Art Group vo Fínsku. Skupinu tvoria zdravotne postihnutí nadšenci umenia, ako aj profesionálni taneční umelci a umelci v cirkuse.Umelcov sme sa opýtali 4 jednoduché otázky. Posúďte spolu s nami podobnosť ale pokojne aj rozdielnosť ich pohľadu na súčasnú situáciu, ako aj na ich samotnú tvorbu.


1. Aká je úloha prírody v umení, ktoré robíš?


Maťo: Príroda pre mňa vlastne o pochopení zmyslového vnímania diváka, vďaka čomu dokážem navrhovať veci presnejšie.


Minni: Posledných 7 rokov som sa veľmi veľa učila v rámci umenia s prepojením na silnú tému ochrany prírody. Najlepšie to vystihuje moja fiktívna a trošku hlúpa postava Miss Catastroph, ktorú som vytvorila. Na workshopoch, verejných prezentáciách alebo keď lektorujem na seminároch sa snažím ukazovať a znázorňovať globálne prírodné katastrofy ako najväčšiu entitu, problém transportu a megalomanského znečistenia mora plastami, prírody a človeka samotného.


Celú svoju tvorivú silu čerpám putovaním a turistikou v prírode kedykoľvek počas roka. Neobhajujem nijaké náboženstvo a nepatrím do cirkvi, no čerpám silného ducha práve z lesa. Z tohto hľadiska je to pre mňa veľmi dôležité.