top of page

S Timisoara nás spájajú témy revolúcie, svetla a udržateľnosti

Revolúcia, svetlo a udržateľnosť sú naše spoločné témy s Timisoarou - Európskym hlavným mestom kultúry 2023.


Timisoara bola jedným z prvým miest v Rumunsku, kde začala revolúcia, čo vo veľkom reflektovali aj v ich projekte "reMIND mapping 89". Práve tému revolúcie podchytili spojenímí mladých ľudí so staršou generáciou, ktorí prostredníctvom daného projektu rozprávajú ich osobné príbehy. Všetky príbehy budú dostupné online prostredníctvom emočnej mapy mesta (zatiaľ iba v rumunskom jazyku) - https://www.gistm.ro/revolutie/index.html.


Spoločne s Timisoara plánujeme, ako by sme mohli aj ich program reflektovať v Trenčíne a regióne. Tešíme sa, že máme možnosť priniesť medzi nás ich undergroundové kapely ale napríklad aj divadlo, v ktorom si vypočujeme príbehy cenzúry či rezistencie - opäť témy, ktoré sú nám blízke.


Naše kapely taktiež plánujú vycestovať do Timisoara. Veríme, že naša hudobná kapela Bez ladu a skladu bude hit na ich mestskom festivale.


Timisoara má taktiež aj európske prvenstvo s elektrickým verejným osvetlením. A práve svetlo bude predmetom našej spolupráce v rámci projektu Pestovanie Zvedavosti napríklad prostredníctvom programu "Festival svetla a tieňa" z dielne trenčianskych umelcov TRAKT. Timisoara nám v tomto prípade bude pomáhať s výberom zaujímavých svetelných inštalácií vo verejnom priestore. Tiež sa budeme veľa rozprávať aj o ,,návykovom svetle'', ktoré všetcia poznáme možno až príliš.


Ďakujeme za príjemný rozhovor a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
0 comments

コメント


bottom of page