top of page

Je to príjemný pocit pomôcť len tak, lebo chcem

„Pri dobrovoľníctve ide o aktivitu, ktorú vykonáva človek vo svojom voľnom čase, benefituje z nej niekto iný mimo vašej rodiny a domácnosti a práca je vykonávaná bez  nároku na finančnú odmenu,“ hovorí Stanislava Mináriková, ktorá manažuje dobrovoľnícky program v tíme Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Keď hovorí o dobrovoľníctve s mladými ľuďmi, s úsmevom dodáva: „Takže ak doma umyjete riad, tak to nie je dobrovoľníctvo – jednak to nie je dobrovoľné a zároveň ide o prácu pre  vaša domácnosť.“ 


Podľa Minárikovej z dobrovoľníctva nebenefitujú len organizácie, kde ľudia pomáhajú: „Pre všetkých nás je predsa skvelé mať čistejšie a skrášlené okolie, bývať na mieste, kde sa dejú príjemné podujatia a susedská komunita je aktívna, kde sa ľudia zaujímajú o svoje mesto, obec a ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc,“ vysvetľuje a dodáva: “V neposlednom rade je dobrovoľníctvo veľmi prínosné pre samotných ľudí, ktorí sa doň zapoja. Majú pocit zmysluplnosti, zažijú niečo nové a zaujímavé, stretnú nových ľudí a dokonca môžu získať aj nové pracovné zručnosti.“    


Pre dobrý pocit 

 

Eva Dvorská o sebe hovorí, že je žena v zrelom veku. Má dvoch synov, pracuje v Domove seniorov ako výpomoc. K dobrovoľníctvu sa dostala úplnou náhodou minulý rok, pomáhala  na festivale Pankáči deťom. Vďaka svojej skúsenosti sa odvážila zapojiť do hudobného podujatia Garáž, ktorú organizoval Trenčín 2026. O svojej skúsenosti hovorí: Je to príjemný pocit pomôcť len tak, lebo chcem. Bola tam super nálada, milí ľudia. Jednoducho ľudia boli veselí a šťastní.“ Pomôcť na podujatí by odporučila aj ďalším ľuďom, sama by chcela v dobrovoľníctve pokračovať.  

 

Pre nové skúsenosti 

 

„Dobrovoľníctvo dáva životu zmysel. Môžete si vyskúšať rôzne profesie a pracovné úlohy, a tým zistiť, čo vás v živote baví. A môžete si vďaka tomu nájsť nové koníčky nebo priateľov,“ myslí si Markéta Palivcová, ktorá za svoju nezištnú prácu dostala ocenenie Srdce na dlani ako Dobrovoľníčka Trenčianskeho kraja v sociálnej a zdravotnej oblasti. Dobrovoľníctvo už totiž dávno nie je o manuálnej pomoci.  

 

Aj v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry si už dobrovoľníčky a dobrovoľníci vyskúšali rôzne role. Na vyššie spomínanom podujatí Garáž mali totiž na starosti aj zber spätnej väzby od ľudí na podujatí. „Najväčšou skúsenosťou pre mňa bolo nazrieť do sveta výskumníka, a tak trošku sa na neho pri zbere dát aj zahrať,“ vyzdvihuje vysokoškoláčka Alexandra Hrnčárová. 

 

Potvrdzuje to aj stredoškolák Martin Daško. Svoju vášeň našiel v mládežníckom parlamente mesta Prievidza, kde dobrovoľnícky pôsobí už šesť rokov. Po otázke, aké zručnosti alebo skúsenosti si z dobrovoľníctva zatiaľ odniesol, začne vymenúvať: „Organizačné schopnosti,  komunikačné zručnosti, kontakty, informácie z rôznych oblastí, nachádzanie motivácie do každého dňa a riešenie problémových situácií...“  


Šťastná mladá žena so seniorom

Pre všetkých od 15 do 100 rokov 

 

Výhody dobrovoľníctva pre mladšiu generáciu sú neodškriepiteľné. Čím však môže nezištná práca prilákať ľudí v produktívnom či dokonca seniorskom veku? Stanislava Mináriková vysvetľuje: „Dobrovoľníctvo vytrhne z rutiny, rozšíri obzory, dá pocit zmysluplnosti a užitočnosti. Vytvára krásne medzigeneračné prepojenia – starší mladších obohatia svojimi skúsenosťami a naopak mladší pomáhajú starším ísť s dobou a často aj akoby omladnúť. A hlavne navzájom si porozumieť.“ 

 

Zapojiť sa dá už teraz 

 

Dobrovoľníctvo je výborná príležitosť, ako sa venovať niečomu zmysluplnému. Ak by sa vám páčilo priložiť ruku k projektu Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorý sa na Slovensku len tak nezopakuje, už teraz sa môžete zaregistrovať na www.trencin2026.eu/dobro. Najbližšie ponúkame možnosť zapojiť sa v júni do podujatia Korzo Palackého, moderného mestského trhu s bohatým sprievodným programom. 

0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page