top of page

Poďte s nami osláviť Deň Európy

Príďte 9. mája 2022 zažiť Európu v Trenčíne na minifestivale o dôležitosti demokracie. Pri príležitosti Dňa Európy Trenčín 2026 pozýva návštevníkov do Domu armády v Trenčíne, kde na nich od 16:00 do 22:30 s voľným vstupom čakajú koncerty, diskusie, literatúra a zážitkový workshop. Vystúpi trenčianska legenda Chór vážskych muzikantov, čerstvý držiteľ Radio_Head Awards Isama Zing a jedinečný zážitok prinesie ženské trio Sutari z Poľska, ktoré súčasným spôsobom interpretuje tradičné poľské piesne. Čaká nás tiež panelová diskusia odborníkov na kultúru a Európsku politiku, zážitkový workshop organizácie Post Bellum o dilemách ľudí ohrozených vojnovým konfliktom, fjužn kultúrna prechádzka mestom, Literárnyklub.sk o európskych hodnotách v literatúre a premetanie kolekcie vizuálnych diel, ktoré vznikli ako reakcia na vpád ruských vojsk na Ukrajinu.


Deň Európy je oslava mieru a jednotky v Európe. Spája sa s výročím tzv. Schumanovej deklarácie – prejavu francúzskeho ministra zahraničných vecí Róberta Schumana, ktorý 9. mája 1950 navrhol vytvoriť Európske spoločenstvo uhlia a ocele. Schumanov návrh je považovaný za začiatok budovania spoločenstva krajín dnes známeho ako Európska únia.




Diskutovať budú odborníci na Európsku politiku aj kultúru


O tom, akú úlohu môžu zohrávať mestá ako Trenčín pre stabilitu demokracie a podporu európskych hodnôt, budú diskutovať rektorka VŠVU Bohunka Koklesová, poradkyňa prezidentky pre zahraničnú politiku Jana Kobzová, Robert Sermek - vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Michal Kaščák, zakladateľ festivalu Pohoda. Moderuje Michal Hvorecký.


Knihomoľov poteší demokratická knižnica Literárneho klubu - kurátorský výber publikácií s demokratickou témou. V diskusii s Michalom Hvoreckým sa budeme rozprávať o Európskej cene za literatúru, ktorú udeľuje Európska únia už od roku 2009 s cieľom upriamiť pozornosť na literárne talenty v Európe. Dozvieme sa, čo táto cena obnáša a kto sú jej laureáti.


Zážitkový workshop priblíži dilemy ľudí ohrozených vojnou


Podujatie otvorí zážitkový workshop organizácie Post Bellum. Workshop predstavuje témy nástupu nacizmu, holokaustu a emigrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh Židovky Evy, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí účastníkom priblížime dilemy, ktorým ľudia čelili počas druhej svetovej vojny. Cieľom je nielen pochopiť historické súvislosti, ale aj rozvíjať kritické myslenie, argumentačné schopnosti a sociálnu a emočnú inteligenciu. Workshop je určený pre všetkých od 12 rokov. Jeho kapacita je obmedzená, prihlasovať sa môžete tu: https://bit.ly/TN26_PostBellum_workshop


Zaujímavý formát prinesie [fjúžn] kultúrna prechádzka, počas ktorej sa pozrieme na Trenčín očami cudzincov. Prechádzka predstaví rôzne miesta Trenčína, ktoré ľudia z iných krajín považujú za dôležité, a ku ktorým majú vzťah. Stretávame sa o 17:00 pred hlavným vchodom Domu armády.


Hudobní hostia z regiónu, zo Slovenska a zo zahraničia


Vystúpi domáca legenda, Chór vážskych muzikantov, ktorá bola v 80tych rokoch lídrom trenčianskeho undergroundu. Fanúšikov elektronickej a experimentálnej hudby zasa priláka čerstvý držiteľ hudobného ocenenia Radio_Head Awards v kategórii Album roka/Cena novinárov 2021 Isama Zing (SK). Jedinečným zážitkom návštevníkov prekvapí ženské trio Sutari z Poľska, ktoré originálnym spôsobom transformuje tradičné poľské piesne.


Reakcia na vojnu aj pomoc cez odznaky


Kolekcia vizuálnych diel, ktorá reagovala na začiatok vojny na Ukrajine, mala v Trenčíne svoju premiéru na koncerte Trenčín pre Ukrajinu. V Dome armády tiež prispeje k špecifickej atmosfére. Zostavili ju riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková a slovenská umelkyňa Ilona Németh, ktoré vybrali diela viac ako päťdesiatich umelcov a umelkýň ako napríklad Lucia Tallová, Olja Triaška Štefanovič, Dorota Sadovská, Oto Hudec, Boris Vitázek, Boris Németh, Tomáš Rafa a ďalší.


Z podujatia si môžete za dobrovoľný príspevok odniesť odznak s motívom od známeho slovenského ilustrátora Danglára. Celý výťažok poputuje na materiálnu pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou, ktorú v OC MAX organizuje mesto Trenčín v spolupráci s KC Aktivity. Odznaky na tento účel vyrobila a darovala chránená dielňa Aliis z Nemšovej. Chránená dieľňa chce týmto spôsobom prispieť na adresnú pomoc ľuďom z Ukrajiny žijúcim teraz v trenčianskom regióne.

Podujatie finančne podporili: mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj. Partnermi minifestivalu Európa v Trenčíne je Európska únia, Europe Direct Trenčín, Ministerstvo obrany SR. Vstup na podujatie je voľný.


Program:

16:00 - 18:00 Post Bellum workshop o ohrození života vojnou

16:30 Vizuálna inštalácia diel pre Ukrajinu

17:00 - 18:00 [fjúžn] kultúrna prechádzka

17:00 - 18:00 Panelová diskusia: Akú úlohu môžu mestá ako Trenčín zohrávať pre dôležitosť a stabilitu demokracie a európskych hodnôt?

Diskutujú: Bohunka Koklesová /rektorka VŠVU, Jana Kobzová /poradkyňa prezidentky pre zahraničnú politiku, Robert Sermek /vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, Michal Kaščák /zakladateľ festivalu Pohoda, moderuje Michal Hvorecký

18:00 - 19:00 Literarnyklub.sk s Michalom Hvoreckým

19:00 - 20:00 CHVM (SK)

20:20 - 21:20 Sutari (PL)

21:30 - 22:30 Isama Zing (SK)


0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page