top of page

Odovzdali sme prihlášku do druhého kola kandidatúry

V utorok 2.11. sme z Trenčína do sveta vyprevadili stostranovú prihlášku - knihu kandidatúry, ktorá obsahuje program Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry v období od roku 2021 do 2026.


Prihláška sa zniesla z hradu


Cesta prihlášky sa začala zlanením z veže Matúša Čáka na Trenčianskom hrade, dole ju zniesol horolezec Jaroslav Dutka, člen štábu filmového festivalu HoryZonty. Dutka odovzdal prihlášku tanečníčke a tanečníkovi z Univerzitného folklórneho súboru Družba (kroje zapožičal Folklórny súbor Vršatec). Do areálu hradu prišli prihlášku odprevadiť ľudia z kultúrnej obce a neziskových organizácií, zamestnanci mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja aj mesta Trenčianske Teplice.Veľa šťastia prihláške popriali aj primátor Trenčína Richard Rybníček, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, primátorka Trenčianskych Teplíc Zuzana Frajková Ďurmeková a rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik. Všetci sa zhodli na tom, že pri príprave tohto projektu a aj jeho realizácii bola a bude dôležitá práve spolupráca celého Trenčianskeho regiónu, dokonca až euroregiónu v spolupráci so Zlínskym krajom.V sprievode spolu s pánom primátorom sme prihlášku niesli cez mesto na vlakovú stanicu. Na námestí sa k nám pridali deti z Materskej školy Medňanského a žiaci Základnej školy Veľkomoravská. Náš tím ju viezol vlakom do Bratislavy a poobede sme ju spolu s primátorom odovzdali na Ministerstvo kultúry.
Pôvodným plánom bola štafeta až do Bratislavy


Pôvodný plán bol však iný. DIVO občasné združenie o.z. vymyslelo a dobrovoľnícky zorganizovalo štafetu na ekologicky šetrných dopravných prostriedkoch z Trenčína až do Bratislavy. Mali prihlásených bežcov, korčuliarov, cyklistov. Boli tam ľudia, ktorí ju mali niesť pešo, iní zase prevážať vlakom. Nepriaznivé počasie však tieto plány narušilo a štafetu sme nezrealizovali. Všetkým v DIVO však patrí veľká vďaka za nadšenie a energiu.


Trenčianske organizácie dostali aj možnosť zapojiť sa do štafety symbolicky - prostredníctvom doručenia ich loga alebo symbolu na látke. Z tých bola vytvorená taška, v ktorej sa prihláška prepravovala do Bratislavy.


Lucia Dubačová na hrade vyzdvihla najmä zapojenie stoviek jednotlivcov a organizácií, bez ktorých by prihláška nevznikla. Ďakujeme za pomoc, ďakujeme za podporu a ďakujeme aj za kritiku. Vnímame veľký posun od prihlášky do prvého kola, vnímame úspechy aj chyby, ktorými sa učíme. Vážime si, že držíte Trenčínu palce.0 comments

Comments


bottom of page