top of page

Na Bienale nás reprezentuje trenčianska socha

V rámci sprievodných podujatí tohtoročného Bienále architektúry v Benátkach sa nám v spolupráci so združením Hlava 5 podarilo premiestniť jednu z trenčianskych sôch do benátskej záhrady. Socha s názvom Priadza od Fizela bude vystavená v European Cultural Center v Giardini Marinaressa. Cieľom združenia, ako aj tejto aktivity je poukázať na umenie vo verejnom priestore a nájsť spôsob ako ho prezentovať a chrániť. Po skončení bienále máme v pláne ju osadiť do trenčianskeho verejného priestoru. Dvaja členovia združenia, ako aj nášho tímu Terina Barčáková a Alexander Topilin, osobne navštívili Benátky a podelia sa s vami o ich dojmy.



Na úvod niečo málo o Bienále:

Medzinárodná výstava architektúry sa koná už 17. krát v čase od 22. 5. do 21. 11. 2021 a kurátoruje ju architekt Hashim Sarkis. Historické pavilony v Giardini, Arsenale a v historickom centre Benátok oživí 61 národných účastníkov. Tento rok sú nováčikmi Grenada, Irak a Uzbekistan. Slovensko, bohužiaľ, nevystavuje.


Tohtoročná téma je: HOW WILL WE LIVE TOGETHER? reflektujúc témy od pandémie až po udržateľnosť.


Dielo je kovová plastika od sochára Jozefa Fizela, jej názov je Priadza. Donedávna sa nachádzala pred areálom Meriny, v ktorom momentálne prebieha asanácia vybraných objektov. My sme sa pred stavebnými zásahmi dohodli s majiteľom areálu na demontáži a uschovaní sochy.



Terina z Bienale vyberá:

1.Dánsky pavilón:


Môj absolútny favorit - vodná oáza pokoja. Architektonické štúdio Lundgaard & Tranberg Architects a kurátor Marianne Krogh vytvorili inštaláciu s názvom Con-nect-ed-ness používajúc cyklický systém dažďovej vody. ,,Pri objavovaní rôznych miest výstavy sa návštevníci stávajú súčasťou tohto miesta napríklad prostredníctvom pitia čaju z bylín vypestovaných vďaka vode z cyklického systému.'' Tento pavilón nájdete v Giardini.





2.Slovák v Arsenale:


Ako včelárku ma veľmi zaujal a fascinoval výtvor slovenského umelca Tomáša Libertiniho. Libertinyho fascinácia krásou a inteligenciou prírody poháňa jeho prácu s nadčasovými emóciami. Vzťah medzi človekom a prírodou, psychologický aj fyzický, slúži ako stály zdroj inšpirácie. ,,Uľová architektúra'' je

výstava sochárskych diel od včiel s dielami ako Nefertiti, Brána či Večnosť vytvorené v spolupráci s 60000 včelami. Výstava vyzýva na globálnu spoluprácu a solidaritu s cieľom čeliť hrozbám, ktoré predstavuje pandémia COVID-19 pre potravinovú bezpečnosť a obživu poľnohospodárov.




3.Škandinávsky pavilón:


Pod kurátorským vedením Národného múzea v Nórsku vznikla výstava s názvom ,,čo zdieľame - model pre spolubývanie''. Výstava ponúka rámec pre dizajn komunít založený na spoluúčasti a zdieľaní a stavia na modeli severského spoločnéh