top of page

Na znak spolupatričnosti most v Trenčíne zažiari farbami dúhy

Updated: Nov 27, 2022

Podpísané kultúrne a občianske organizácie, umelecké zoskupenia a jednotlivci z trenčianskeho regiónu na znak vyjadrenia sústrasti rodinám zavraždených Juraja a Matúša a na znak vyjadrenia podpory LGBTI+ ľuďom v nedeľu 27. novembra 2022 od 18:00 do 22:00 nasvietia starý železničný most v Trenčíne do farieb dúhy.


Vražda Juraja a Matúša nás hlboko zasiahla. Uvedomenie, že Slovensko je krajinou, kde sa LGBTI+ ľudia obávajú o svoj život a stali sa terčom pre tých, ktorí hľadajú dôvody na fyzické a verbálne násilie, by malo zatriasť celou našou spoločnosťou. Tento stav považujeme za neakceptovateľný v slobodnej demokracii založenej na rešpektovaní základných ľudských práv každého. Rozhodli sme sa na záver iniciatívy Slovenskej Teplárne, ktorú organizuje festival Pohoda, tichým vizuálnym aktom vyjadriť sústrasť blízkym Juraja a Matúša, podporu LGBTI+ ľuďom a túžbu po bezpečí, slobode a rovnosti pre všetkých.

Hlavným zmyslom nielen Európskeho hlavného mesta kultúry, ale aj kultúry celkovo, je vytvárať prostredie, v ktorom sú vítaní všetci bez ohľadu na národnosť, vierovyznanie, zdravotný stav, sociálno-ekonomické postavenie, či sexuálnu orientáciu. Všetky umelecké žánre majú silu posilňovať princípy rovnosti, inklúzie, demokracie a súdržnosti.

Otvorené a prijímajúce mesto je však práca nás všetkých. Apelujeme na to, aby všetky priestory v Trenčíne a trenčianskom regióne boli pre každého. Spýtajme sa samých seba, čo môžeme spraviť preto, aby naša firma, organizácia, škola, úrad, kaviareň či verejný priestor, kde sa stretávame, boli bezpečné pre všetkých? Čo môžeme spraviť preto, aby sa tu každý cítil prijatý a vnímal, že sem patrí? Pomôže nám k tomu kultúra svojimi aktivitami, ale aj naše každodenné akty láskavosti, záujmu, prijatia a otvorenosti.

Pridávame sa tak k iniciatíve Slovenská Tepláreň, ktorú organizuje festival Pohoda. Zapojilo sa do nej viac ako 600 subjektov - umelcov a umelkýň, priestorov, festivalov, organizácii a inštitúcii, ktoré organizujú po Slovensku viac ako 170 podujatí rôznych žánrov od koncertov, diskusii, premietania filmov, cez čítačky literárnych diel, divadelné predstavenia a nechýba ani vizuálne umenie.


Most do farieb dúhy nasvieti firma KVANT.


Zoznam signatárov už presiahol počet 100 subjektov. Ide o kultúrne a občianske organizácie, priestory, festivaly, umelecké zoskupenia, firmy aj jednotlivcov z trenčianskeho regiónu a okolia. Zoznam priebežne dopĺňame, aj naďalej sa do neho môžete zapojiť tu: https://forms.gle/xTGd2ufxnPBiiGPi9


Trenčín 2026

Klub Lúč

Deadred Records

Vinyl lab

Artkino Metro

Mgr. Zuzana Mišáková DiS.art Mestské divadlo Trenčín

Bez ladu a skladu

Autumnist

Nina Kohout

Captain Slice

Men at sound

Coffee Sheep

Dogma Divadlo

FS Nadšenci

FS Vršatec

Housemusic.sk

Wychitawacs

Film Square Festival

Braňo Jóbus

Abusus

Vrbovskí víťazi

Karpatské chrbáty

Fork Season

Priestor

Hlava 5

Pucle

Boris Vitázek

Bulp

FestArt

Kultúrne centrum Aktivity, o.z.

Světluše Rajnincová

Alena Karasová

Voices

Juraj Benda

Fallgrapp

Experimentálna inštitúcia wash-ed

PhDr Oľga Hodálová predsedníčka ŽNO TN

Synagoga Trenčín OZ

Anna Jančová

TRAKT

CHVM