top of page

Medzinárodná porota zažila Trenčín a kultúru v mnohých podobách

Z Trenčianskeho hradu, cez synagógu, Posádkový klub, starý železničný most, galériu, Coffee sheep, skatepark až na sídlisko Juh. V utorok 7. decembra zástupcovia medzinárodnej poroty, hodnotiacej slovenské mestá kandidujúce na Európske hlavné mesto kultúry 2026, videli Trenčín v jeho mnohých podobách.


Celá návšteva sa odohrala za prísnych pandemických opatrení. Pôvodná dĺžka návštevy sa skrátila z 8 na 4,5 hodiny, mnohé stretnutia prešli pre obmedzený počet osôb do online priestoru, osobné sa konali v režime “zaočkovaní”.


Cestu mestom sme naplánovali tak, aby sme porote predstavili kľúčové miesta programu našej kandidatúry ako napríklad Posádkový klub, železničný most, synagóga...“, vysvetľuje manažérka projektu Lucia Dubačová a dopĺňa: „Pokiaľ to pandemické opatrenia dovolili, prepojili sme tieto miesta aspoň s niektorými ľuďmi z Trenčína, trenčianskeho regiónu, Slovenska aj Zlína, na ktorých projekt Trenčín 2026 stojí. Lebo bez ľudí miestam chýba potenciál na zmenu, energia aj udržateľnosť do budúcnosti.Svoju cestu začali zástupcovia poroty na Trenčianskom hrade, kde ich privítal nielen primátor Trenčína Richard Rybníček ale aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška a riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko. Online porotcov pozdravili primátorky a primátori miest Trenčianskeho regiónu. Výhľad poskytol nielen rýchle zoznámenie sa s mestom, bol aj skvelým miestom na rozprávanie sa o plánoch a cieľoch, ktoré mesto má.


Jednotlivé miestnosti Posádkového klubu (ODA) obsadili umelci a kultúrni organizátori z Trenčína spolu s členmi programovej rady. Ukázali vizuálne aj performatívne umenie, hudobnú scénu, literatúru aj film. Žofia Vladárová predstavila Gympelrock, knihy z vydavateľstva Monokel priniesol Peter Michalík, porotcovia videli diela vizuálneho umelca Borisa Víťazka aj krátke pohybové divadlo herca Pavla Seriša a choreografky Petry Fornayovej na hudbu Bulpa.


Záver návštevy nepatril centru mesta. Na sídlisku Juh videli porotcovia krátke tanečné predstavenie. Za ním bol silný odkaz – Trenčín 2026 nechce kultúru prinášať len na námestia. Chce, aby kultúra v dostupnej forme prišla bližšie k ľuďom. Aj tam, kde bývajú.


V rámci druhého kola kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 zástupcovia poroty navštevujú tri slovenské mestá, ktoré sú vo finále. Na Mikuláša videli Nitru, v utorok 7. 12. Trenčín a svoju cestu dokončia v Žiline. Všetkých finalistov čaká tento týždeň ešte obhajoba projektov pred porotou, finálny verdikt sa dozvieme v piatok 10.12. po 16:00 online.


Fotografiami od Juraja Majerského sa môžete preklikať v albume na Facebooku.


0 comments

Comentarios


bottom of page