top of page

Európske hlavné mesto kultúry Kaunas 2022: Finálne čísla a plány do budúcnosti

„Kaunas – Európske hlavné mesto kultúry 2022“, ktorý za päť rokov prilákal viac ako 2 milióny návštevníkov, možno označiť za úspešný projekt. Program, ktorý priniesol takmer 3 000 podujatí pre hostí z celého sveta, zvýšený cestovný ruch, pozornosť medzinárodných médií a obrovský počet účastníkov – to boli niektoré z hlavných úspechov a odkazov hlavného mesta kultúry, o ktorých hovorili litovský minister kultúry Simonas Kairys, generálna riaditeľka „Kaunas 2022“ Virginija Vitkienė a vedúci oddelenia komunikácie a marketingu Mindaugas Reinikis na poslednej tlačovej konferencii „Kaunas 2022“.


Cesta „Kaunasu 2022“ od dočasného hlavného mesta k súčasnému sa začala už v roku 2015 prípravou prihlášky do súťaže o Európske hlavné mesto kultúry. V marci 2017 sa ukázalo, že navrhnutý program Kaunasu presvedčil výberovú komisiu nezávislých odborníkov a mesto získalo titul Európske hlavné mesto kultúry, najvýznamnejší kultúrny projekt EÚ, na rok 2022.


„Očakával som, že bude smutné, keď sa skončí rok, v ktorom sme získali titul, ale dnes cítim, že mnohé veľké veci sa ešte len začínajú a to, ako sa pohnú dopredu, bude závisieť len od nás,“ povedal v úvodnom príhovore minister kultúry Litovskej republiky Simonas Kairys. Podľa Kairysa bol rok 2022 mimoriadnym rokom, ktorý výrazne zmenil pravidlá hry – pandémia, vojna na Ukrajine a ďalšie výzvy prinútili organizátorov pozrieť sa na projekt inak a prispôsobiť sa aktuálnej situáci.


„Myslím si, že najväčším cieľom projektu bolo, aby si všetci uvedomili, že sme súčasťou európskej kultúrnej scény: že je dôležité vytvárať príležitosti na dialóg a medzinárodnú spoluprácu a byť otvorený. [...] Tento titul pripomína zvyšku sveta, že sme súčasťou Európy už celé stáročia, že aj keď sme po 50 rokoch uviazli v tmavom a ťažkom tuneli, dnes sme opäť v európskej rodine,“ povedal minister kultúry.


Rekordný počet návštevníkov a zapojených umelcov