top of page

Kaunas 2022: 7 inšpirácií pre Trenčín

Updated: Nov 5, 2021

Terina Slezák Barčáková, ktorá v tíme Trenčín 2026 pracuje na vytváraní medzinárodných partnerstiev, konečne vyšla z onlinu do offlinu! Píše o inšpiráciách pre Trenčín z podujatia Stage for Europe (Javisko pre Európu) v litovskom Kaunase. Kaunas je Európskym hlavným mestom kultúry 2022.


1. Z dočasného súčasné (From temporary to contemporary) je slogan Kaunasu 2022, ktorý je aj nám v Trenčíne obsahovo blízky. V Kaunase sa prostredníctvom EHMK snažia nájsť novú identitu mesta, pamätať na históriu, no skôr sa z nej poučiť ako neustále len nostalgicky spomínať. Ich nostalgia sa viaže napríklad k tomu, že v rokoch 1919 - 1939 sa stal Kaunas hlavným mesto Litvy, lebo Vilnius bol okupovaný Poliakmi. S Vilniusom má mesto ešte stále trošku rivalský vzťah. Zároveň, až do druhej svetovej vojny bol Kaunas prevažne židovským mestom.


2. Židovská komunita však bola počas nemeckej okupácie masovo vyvraždená. Túto bolestivú ranu reflektuje Kaunas 2022 prostredníctvom programu Memory office. V prípravných rokoch zbierali spomienky predkov, ktoré pretransformovali do divadelných hier, publikácií či umenia vo verejnom priestore. Niektoré z nich sme videli počas tematickej prechádzky s kurátorkou Memory office. Daiva Citvarienė nás napríklad zaviedla k murálu, ktorý prostredníctvom maľby spomína na židovských obyvateľov mesta. Ohromilo nás spojenie maľby, súčasnej hudby Patrisa Židelevičiusa a básní od Leah Goldberg. Hoci sme nerozumeli litovským slovám, ale toto spojenie bolo naozaj mrazivé.


3. Modernizmus pre budúcnosť (Modernism for future) je časť programu zameraná na modernistickú architektúru, ktorej sa aj my v programe Trenčín 2026 venujeme. Definuje ako vytvárať otvorené, prístupné, inkluzívne a inšpiratívne mesto. Okrem zbierania dát a tvorby stratégií sa však Kaunas zameriava aj na mapovanie a príbehy modernistických budov. Tvorcom interaktívnej mapy kaunaskej architektúry sa môže stať každý. Stači zaregistrovať svoju obľúbenú stavbu a jej príbeh.4. Ukážka z programu Súčasný mýtus o Kaunase (Contemporary Myth of Kaunas) sa odohrala pri Kaunaskom hrade. Ten spolu s dažďom vytvoril dokonalú tajomnú atmosféru pre rozprávanie príbehov. Kurátor Rytis Zemkauskas hovoril: ,,Príbeh robí priateľov a nepriateľov.‘‘ Ukázal, ako chápeme príbehy prostredníctvom rozprávania.


5. Šťastnejší vďaka Kaunasu 2022? Projekty K -TOTEM či Festival Dizajnu v prezentácii ukazovali, že vďaka spolupráci v rámci nich sa jednotlivci cítili šťastnejší. Téma šťastia má v programe Kaunasu dôležité miesto. Spomínate si na Deň šťastia? Tento rok sme ho oslavovali spoločne s Kaunasom. Zbierali sme od vás fotografické inšpirácie, čo vás robí šťastnými a tešili sme sa s vami. Určite sa zapojíme aj na budúci rok, čo vy na to?


6. Štyri roky intenzívnych príprav vyzerajú v číslach naozaj obdivuhodne: 13000 kultúrnych a umeleckých aktivít, 600 rozličných podujatí, 350 umelcov z Litvy a aj zo zahraničia, 70 dlhodobých umeleckých diel, zapojených 18 000 ľudí a približne 55000 divákov. Najdôležitejšie však je, že prípravy v Kaunase prispeli k formovaniu aktívnej a zvedavej komunity ľudí. Tá teraz sama iniciuje a realizuje zmeny v prostredí, v ktorom žije.


7. Rozvíjajúci sa Kaunas (Emerging Kaunas) považujem za najsilnejšiu časť programu. Počas neho mladí ľudia prezentovali svoj pohľad a aktivity. Zaujala ma myšlienka mladej ženy, ktorá sa rozhodla neodísť z rodného mesta: ,,Vidím, ako meníme mesto a ako sa mesto mení vďaka nám.‘‘Podujatie Stage for Europe (Javisko pre Európu) bolo predstavením programu Kaunasu ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2022 a zároveň výstavou ich doterajšej štvorročnej prípravy na titul. Zároveň to bola prvá zahraničná cesta nášho tímu, postrehy z nej si môžete pozrieť aj na našom Instagrame.


Na Facebooku si môžete pozrieť oficiálne predstavenie programu s prekladom do angličtiny. Rovnako sú tam dostupné aj všetky prezentácie z podujatia Stage for Europe. Online v angličtine si môžete prečítať aj programovú knihu Kaunas 2022.


Terina Slezák Barčáková


0 comments

Kommentare


bottom of page