top of page

Hlásime sa z Grécka: Prijala nás veľká EHMK rodina

V júni sme absolvovali naše prvé oficiálne stretnutie rodiny Európskych hlavných miest kultúry. Hostil ho tím 2023EΛΕVΣΙΣ (Eleusis 2023) z gréckeho mesta Elefsina, ktoré bude na budúci rok nositeľom titulu Európske hlavné mesto kultúry. Na stretnutí bola okrem manažérky medzinárodných vzťahov Teriny Slezák Barčákovej aj programová asistentka Veronika Juricová, ktorá pre nás všetkých túto skúsenosť spísala.


Pravidelné stretnutia minulých, budúcich i súčasných Európskych hlavných miest kultúry sa konajú vždy v inom európskom meste a slúžia na udržiavanie pravidelného kontaktu, nadväzovanie spolupráce a výmenu skúseností. Od získania titulu (december 2021) sme sa úplne po prvýkrát stali súčasťou stretnutí Európskych hlavných miest kultúry a vstúpili tak do rodiny. Stretli sme sa s tímami, s ktorými sme sa stihli skamošiť už počas kandidatúry. Ale spoznali sme aj veľa nových ľudí a nezabudli si vymeniť kontakty.


Stretnutia sú tiež miestom inšpirácie a učenia sa. Toto sú naše top tri skúsenosti:


1. Elefsina je malé mesto, ktoré nemá dostatok miest, kde by sa mohol diať program. Preto sa musia nejako vynájsť a použiť to, čo im ponúka mesto. Napríklad bývalú továreň na výrobu olivového oleja, v ktorej vybudovali amfiteáter a krásnu atmosféru. My sme tu videli dychberúce akrobatické vystúpenie gréckych a francúzskych umelcov. Zimomriavky sme mali ešte dlho po jeho skončení.


2. Otvárací ceremoniál je najväčšie podujatie Európskych hlavných miest kultúry, môžeme si ho predstaviť ako zimný festival kultúry. Tento rok sme písali o otváracom ceremoniáli Nového Sadu, Kaunasu či Eschu. Ceremoniál je výbornou príležitosťou na zapojenie domácich a obrovská propagácia mesta smerom do zahraničia. Tím Eleusis 2023 pripravil rozsiahli workshop na túto tému. Prešli sme otvárací ceremoniál z hľadiska umeleckého programu, komunikácie, produkcie a infraštruktúry a tiež zapojenia obyvateľstva. Dostali sme veľké množstvo užitočných informácií, z ktorých budeme čerpať aj my v roku 2026.


3. Po zaujímavej a vyčerpávajúcej prechádzke, ktorá prepojila ulice a miesta s príbehmi ľudí, náš program oznamoval, že nás čaká nás Sympósium. Hladné a unavené sme sa modlili, aby tam bolo nejaké jedlo. Gréci nás prekvapili. Prišli sme do netradičného komunitného centra, kde bolo pripravených niekoľko dlhých stolov s nápojmi a taniermi. Jedlo nám chystalo miestne folklórne združenie a Zväz Kréťanov z Elefsiny. Na stôl nám nosili tradičné jedlá z okolia Kréty a územia Epirus - práve z týchto miest pochádza syr feta, ktorý dopĺňali ďalšie syry, med, olivy, slimáky, ich tradičné predjedlá, ale aj hlavné jedlá, ako je jahňacie mäso s ryžou varenou v náleve z jahňaciny. Stolovalo sa, jedlo a pilo, rozprávalo a do toho fantastickú atmosféru dotvárali naživo spievané grécke ľudové piesne. Miestnym to nedalo, pochytali sa a roztancovali sa. Kroky majú jednoduché, tak sme sa zapojili aj my a tancovali až do únavy. Vznikol z toho nezabudnuteľný večer.


Elefsina bude Európskym hlavným mestom kultúry až na budúci rok, my sme však mali pocit, akoby už teraz bola kultúrnym centrom Európy.Viac o stretnutí a fotky z neho nájdete na stránke Eleusis 2023.


Veronika Juricová

Programová asistentka

0 comments

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page