top of page

Galéria hostí výstavu, ktorá je spojením inklúzie a pandémie zdvojených zážitkov

Updated: Nov 5, 2021

„Problémom pandémie je aj to, že sa snažíme kompenzovať veci, ktoré môžeme zvážiť, zmerať, spočítať, ale nikto nám nekompenzuje stratené zážitky,“ hovorí svetoznáma česká umelkyňa Kateřina Šedá. Pre Trenčín vymyslela projekt Sobota v nedeľu, ktorý sa pokúša ľuďom kompenzovať stratené zážitky z roku 2020 tak, že im ich dá v roku 2021.


Zážitky si mohli Trenčania navrhovať sami. Spojenie inklúzie a pandémie zážitkov aj pre deti so špeciálnymi potrebami vymyslela Trenčanka Diana Gerbocová, riaditeľka Vzdelávacieho centra KRTKO a kultúrna ambasádorka pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Okrem zdvojenej kanisterapie im chcela umožniť byť skutočnými umelcami pri maľovaní obrazov a výtvarnej tvorbe.


V KRTKOVI pracujeme najmä s deťmi so zdravotným znevýhodnením. Pre mnohé z nich nedostatok zážitkov nie je len chýbajúca zábava. Berie im to možnosť napredovať, rozvíjať sa a zvládať tak svoj hendikep,” vysvetľuje. “Každý zážitok je pre ne dôležitý a tie špeciálne, nie sú len zdvojenou ale viacnásobnou radosťou.


V auguste si teda v Centre dovolili to, čo sa počas školského roka nedalo. Do KRTKA prišli deti s rodičmi ale aj so svojimi súrodencami. Zapojili sa rodičia a deti, tiež učiteľky zo Spojenej školy internátnej v Trenčíne a Súkromnej materskej školy Slimáčik. Deti tvorili a ich maľby a výtvory dotvárali mamy a učiteľky, ktoré sa výtvarnej tvorbe venujú vo svojom pracovnom alebo osobnom živote.


Zážitok byť skutočným umelcom ešte deťom umocnila aj vernisáž a výstava ich diel v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Diela detí tam môžete obdivovať do piatku 28.9.2021 alebo aspoň načerpať energiu z fotiek od Juraja Majerského:Takto to vyzeralo vo Vzdelávacom centre Krtko počas tvorby diel.


Jedno zo slovenských miest bude v roku 2026 plné takýchto zážitkov. Bude Európskym hlavným mestom kultúry Trenčín, Nitra alebo Žilina? Dozvieme sa v decembri!

0 comments

コメント


bottom of page