top of page

Fínske mestá už odovzdali ich záverečné Bid Book-y

V 2026 budú v Európe dve mestá pýšiace sa titulom Európske hlavné mesto kultúry.


Jedno bude na Slovensku a jedno vo Fínsku. A práve Fíni už majú odovzdávanie druhokolového Bid Book-u za sebou a momentálne sa pripravujú na návštevu poroty, ktorá by mala byť v máji a na následné obhajoby celého projektu. Výťazný projekt z Fínska by mal byť známy počas leta.


Ak vás zaujíma, aké projekty vypracovali tri Fínske mestá Oulu, Tampere a Saimaa-ilmiö - kandidáti na Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026, čítajte nižšie :)OULU

Projekt, ktorý vytvorilo OULU 2026 nazvali Cultural Climate Change a ako aj samotný názov hovorí, reflektujú na rok 2021, na zmenu fungovania sveta ako aj na klimatické zmeny no aj na ich snahu o znovunapojenie sa na svet okolo nich a na kultúru, ktorá ich obklopuje.


Prezrite si Bid Book Oulu 2026


TAMPERE

Tampere 2026 nazvali svoj projekt Egually European a v rámci projektu chcú rovnomerne zapojiť celú Európu a diskutovať o tom, ako najlepšie vyzvať európanov na diskusiu o rovnoprávnosti. Samotná rovnoprávnosť je veľkou témou celého projektu. Ich programovú líniu si rozdelili na 4 časti - (R)evolutions, Equally Yours, Village Hopping, Wild Card.Photo by Ville Salervo, www.villesalervo.com


Prezrite si Bid Book Tampere 2026


SAIMAA - ILMIO


Fotografia: Saimaa-ilmiö 2026


Projekt regiónu Saimaa sa volá "Tha Art of Living" / "Umenie žiť" a v rámci programových línií rozdeľuje projekty do troch sekcií - Power of Water, Connecting Bridges a Eastern Joy.


"Po skončení pandémie bude svet túžiť pre mieri, jasnosti a udržateľnosti. Tieto faktory tvoria podstatu života ľudí, ktorí žijú vo východnom Fínsku. Vyvinuli sme špeciálny spôsob života a jedinečný súbor schopností, ktoré si prajeme zdieľať so svetom. Je najvyšší čas odhaliť všetko, čo sa týka nášho tajného útočiska a zdroja našej tvorivosti, ktorý má vidieť celá Európa."


Celý Bid Book po Anglicky si prečítate na internetovej stránke.
0 comments
bottom of page