top of page

Čo vidieť v roku 2022 v litovskom Európskom hlavnom meste kultúry?

Updated: Feb 10, 2022

Kaunas sme navštívili počas Otváracieho víkendu, ktorý oficiálne spustil program tohto mesta ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2022. Nabrali sme mnoho inšpirácie, spoznali kopec ľudí a konečne sme sa videli naživo s niektorými našimi partnermi. Pozývame vás do tohto úžasného mesta plného modernistickej architektúry a súčasného umenia. Čo sa dá zažiť v Kaunase?

  1. Nadupaný umelecký program

Už počas Otváracieho víkendu mohli ľudia na 50 lokalitách mohli vidieť až 800 umelcov. Toto číslo je viac ako pôsobivé, čo poviete? V roku 2022 však Kaunas ponúkne až 1000 rôznych podujatí – viac ako 40 festivalov, 60 výstav, 250 predstavení (viac ako 50 premiér) a viac ako 250 koncertov. Celkovo je do príprav zapojených približne 500 ľudí, 80 lokálnych a 150 medzinárodných partnerov, 140 miest v Litve aj vo svete, 2000 umelcov, 80 komunít a 1000 dobrovoľníkov.Okrem pôsobivých čísel zaujmú aj výnimoční umelci. Yoko Ono, Wiliam Kentridge, Marina Abramovič, Jonas Mekas či Robert Wilson je iba zlomok umelcov, ktorí sa predstavia v Kaunase. My sme počas Otváracieho víkendu zažili výstavu Yoko Ono Ex It oslavujúcu silu prírody. Pre výstavu zvolili netradičné miesto - umiestnili ju do priestorov Národnej banky Litvy, ktorá je počas výstavy v bežnej prevádzke. V inštalácii ide o silný obraz následkov vojny alebo prírodnej katastrofy a odkaz na odolnosť prírody. Výstava Ex It je lákadlom k veľkej retrospektívnej výstave The Learning Garden of Freedom, ktorá bude otvorená v septembri.

Výstava Yoko Ono s názvom Ex It reflektujúca silu prírody


Navštívili sme aj výstavu That Which We Do Not Remember z dielne Wiliama Kentridga, ktorá reflektuje jeho litovské korene a juhoafrickú súčasnosť a predovšetkým selektívnu pamäť ľudstva.


Počas Otváracieho víkendu boli v uliciach tisícky ľudí, stovky tanečníkov, spevákov, performerov či inštalácii. Z tej malej časti, čo sme stihli vidieť, je nám jasné, že celoročný program Kaunasu ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2022 bude stáť zato. Aktuálne informácie o programe nájdete na stránke Kaunas 2022 alebo v ich super prehľadnej mobilnej aplikácii Kaunas 2022.

2. Stage for Európe – javisko pre Európu


Spolupráca je slovo, ktoré pre Kaunas nie je iba klišé. Dôkazom je ich cesta, ktorá viedla k titulu a aj ich výsledky. Príkladom je výstava Magic Carpets Landed, na ktorej sa podieľalo 57 medzinárodných umelcov. Ide o zavŕšenie štvroročného projektu (Kreatívna Európa) na zviditeľnenie začínajúcich umelcov v spolupráci s 15 partnerskými krajinami. Lídrom celého projektu je Kaunaské Bienale. Výstupy výstavy boli výsledkom umeleckých rezidencii v rôznej dĺžke trvania. Taktiež témy boli veľmi rozmanité, reflektujúce predovšetkým aktuálne spoločenské témy ako migrácia, postavenie žien, participácia, životné prostredie a podobne. S troma umelcami z výstavy máme už aj my uzavreté dohody spolupráce (Anca Benera a Arnold Estefan, Maj Horn). Na našom Instagrame si môžete pozrieť krátke video z výstavy.

Výstava Magic Carpets Landed

Úplne každý kaunaský projekt kombinuje komunitu, lokálneho, ale aj národného či medzinárodného partnera. Týmto sa radi inšpirujeme aj v Trenčíne. Zapojiť sa do programu Kaunasu je ešte stále možné, stačí sledovať ich otvorené výzvy.

3. Prenádherné mesto


Stačí sa len tak prechádzať ulicami a obdivovať modernistickú architektúru. Áno, aj ,,obyčajná‘‘ prechádzka je v Kaunase zážitkom. V miestnom KICku alebo online nájdete rôzne tematické mapy, podľa ktorých môžete mesto spoznávať. Dokonca aj mnohí miestni obyvatelia vďaka EHMK spoznali príbehy budov či ľudí, ktoré im doteraz boli neznáme. Či už máte radi farebné muraly, stredovekú či modernistickú architektúru, spojenie s riekou alebo príjemné pešie zóny nájdete si v Kaunase to svoje.


Modernistickú architektúru oslavuje aj výstava Modernism for the Future 360/365 v novovzniknutom Centre architektúry, ktoré sa nachádza v krásnej modernistickej budove bývalej pošty. Svojim Subjektívnym atlasom prispel aj Hugo Tobon, ktorý spolupracuje aj s nami. Na istý čas presťahoval do mesta, aby skutočne mohol pochopiť jeho komunity či dušu a umelecky spracovať mesto očami jeho obyvateľov. Ako ukážku si môžete pozrieť jeho Subjektívny atlas Kolumbie.


Tím Kaunasu 2022 si pripravil ešte mnohé prekvapenia. Napríklad možnosť objednať si Airbnb v pôvodnom dobovom dizajne, tematické prechádzky s miestnymi kultúrnymi pracovníkmi či automobilové jazdy s umelcami. Stačí sledovať ich stránku alebo sociálne siete a dozviete sa všetky novinky.

Ak plánujete výlet, Kaunas odporúčame všetkými desiatimi. Dokonca do Kaunasu sa dá za pár korún dostať priamou Ryanair linkou z Budapešti. Asi ste už prišli na to, že z Kaunasu sme celkom paf, takže ak budete mať akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.


Terina Slezák Barčáková


PS: Terina už písala o Kaunase z podujatia Stage for Europe, ktoré oficiálne predstavilo program Kaunasu na tento rok. Prečítať si o tom môžete tu. Zdroj fotografií: Facebook Kaunas 2022


0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page