top of page

Ako vyzerá prihláška do druhého kola a v akom je jazyku?

Updated: Nov 5, 2021

2.11. sme na Ministerstvo kultúry odovzdali prihlášku do druhého kola kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026.


Prihláška je stostranová kniha, ktorá obsahuje program Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry. Zahŕňa nielen rok, kedy by Trenčín bol nositeľom titulu - teda rok 2026 ale aj obdobie príprav rokov 2021 až 2025. Program musí stáť na pevných nohách a byť udržateľný a realizovateľný. Preto prihláška obsahuje aj rozpočty, riadenie projektu, plány a riešenia pre obnovu a rekonštrukciu budov a verejných priestranstiev, Európske spolupráce, zapojenie organizácií a obyvateľov, vytvorenie ubytovacích kapacít, mediálne pokrytie smerom k občanom, Slovenska ale aj celej Európy.


Na Ministerstve sme odovzdali 20 kópií knihy a sú určené pre Ministerstvo aj pre odbornú komisiu, ktorá projekty hodnotí.Nielen v anglickom a slovenskom jazyku


Celá prihláška je zatiaľ v anglickom jazyku. Do konca novembra však musíme odovzdať aj prihlášku v slovenčine. Obe verzie budú následne voľne prístupné aj na našom webe.


Prihláška má však aj takzvanú easy to read verziu zameranú na marginalizované a znevýhodnené skupiny obyvateľstva. 23 strán ľahko čitateľnej verzie obsahuje veľké písmená a piktogramy. Vďaka tomu môže byť obsah projektu prístupný naozaj pre všetkých.Tvorili sme ju spoločne s poľskou organizáciou Impact Foundation. Anglická verzia ľahko čitateľnej prihlášky bude na webe www.trencin2026.eu prístupná už tento týždeň, slovenská spolu so slovenským prekladom.


Kreatívne stvárnenie už od obálky


Knihy kandidatúry majú rôzne podoby obálky. Obaly sa líšia farebne - šesť farieb obalov symbolizuje šesť cieľov kandidatúry:

  • Na prírode záleží

  • Na meste záleží

  • Na ľuďoch záleží

  • Na kultúre záleží

  • Na komunite záleží

  • Na Európe záleží

Zároveň je na obálkach vyobrazená gumička formovaná do rozličných tvarov. Je to posun od prihlášky v prvom kole, kde vytvarovanú farebnú gumičku ako symbol hľadania identity mesta Trenčín, navrhol grafický dizajnér Martin Pyšný, člen nášho tímu.


Teraz sme gumičku dali do rúk ľuďom v Trenčíne a nechali ich formovať ju a s ňou aj identitu nášho mesta,” vysvetľuje Lucia Dubačová, manažérka projektu Trenčín 2026. Na obálkach nájdeme tvary, ktoré vytvorili všetky vekové skupiny od detí až po seniorov. Graficky ich upravil Martin Pyšný. Dubačová dodáva: ”Hoci sa to môže zdať ako niečo zvláštne, zrkadlenie filozofie kandidatúry aj v dizajne knihy je pre kandidujúce mestá bežná prax. Inšpirovali sme sa minulými aj budúci Európskymi hlavnými mestami kultúry.”


Fotografie: Po divadelnom predstavení míma Vlada Kulíška v Trenčíne na Sihoti publikum z gumičiek formovalo tvary, ktoré sa dostali na obálky prihlášky Trenčína do druhého kola kandidatúry. Ďakujeme, Vlado, za túto možnosť!Za fotografie ďakujeme: Square Trenčín, Juraj Majerský


0 comments

Comments


bottom of page