top of page

Aký význam má divadlo na stanici?

Hral som všade možne – na lúke, v krčme, na hrade, pod zámkom, v reštaurácii, ale na stanici som ešte nehral,“ vyhlásil pred dvojdňovým staničným turné herec Pavol Seriš a dodal: “Teším sa, že v rámci projektu Trenčín 2026 privezieme trochu divadla na miesta, kde zrejme divadlo ešte nikdy nebolo.” Pre divákov na staniciach vybral svoju autorskú komédiu „Pri kase“, ktorej humorné situácie z prostredia supermarketov sú všetkým blízke.


Rodák z Trenčína, Pavol Seriš, zahral divadlo v priestoroch staníc v Trenčíne, Trenčianskej Teplej, Púchove, Považskej Bystrici, Novom Meste nad Váhom, Partizánskom a na Myjave. Netradičné prostredie prinieslo do vystúpení netradičné situácie. Niektorí ľudia sa prišli na vystúpenie pozrieť, lebo o ňom vedeli. Iných potešil nečakaný zážitok a zastavili sa, niektorí len prešli okolo. „Dobrý deň, zastavte sa pri nás, máme tu divadlo,“ prihováral sa Seriš okoloidúcim aj počas vystúpenia.
Niekde sa predstavenie zmestilo do času meškania rýchliku a cestujúci si ním skrátili čakanie. V Trenčianskej Teplej sa na divadle smiali tri triedy detí zo Špeciálnej základnej školy s pani učiteľkami. V Trenčíne ho sledovali diváci z viacerých nástupíšť. „Máme to tu ako Alžbetínske divadlo,“ komentoval to Seriš a ukazoval „na lóže“.Aký to malo význam?


Predstavenia na staniciach zrkadlia program kandidatúry Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Chceli sme nimi ukázať, že:

  1. V projekte považujeme za dôležité, aby kultúra prišla bližšie k ľuďom a umenie využívalo verejné priestranstvá.

  2. Plánujeme aj podujatia, kde sa s umením stretnú ľudia, ktorí by za ním bežne nešli. Z okoloidúcich sa tak stáva publikum, ktoré má možnosť zažiť, že kultúra je pre všetkých.

  3. Ak Trenčín získa titul, ovplyvní to aj mestá v trenčianskom regióne, kde sa vytvoria kultúrne podujatia šité na mieru potrebám občanom.

  4. Trenčín má na to, aby sa stal Európskym hlavným mestom kultúry 2026 - už je vo finále spolu s Nitrou a Žilinou. Výsledok spoločného snaženia sa dozvieme v decembri.

Ďakujeme všetkým, ktorí ste prišli alebo sa pri divadle zastavili. A tiež všetkým vám, ktorí Trenčín 2026 čítate, sledujete, zdieľate!


Viac o Kultúre v pohybe s Palom Serišom sa dozviete na našej stránke. Autori fotografií: Juraj Majerský, Martin Kovanič0 comments

Comments


bottom of page