Kultúrno-kreatívny priemysel Trenčín 2026

gumicka6.png
kulturnokreativny_01.png
uvodna-fotka-almostar-1-scaled.jpg

Dušan Bustin

Režisér a scenárista dokumentárných a hraných filmov

Tvoríme autorské filmy a dokumenty pre televíziu a kino. Naše filmy sa zúčastňujú medzinárodných festivalov. Vytvárame spoty, videoklipy a prezentačné videá. Robíme vizuálne návrhy, plagáty, fotíme a vystavujeme v galériách. Radi strácame čas pre to, čo nás nadchne a tých, ktorí sa len ponáhľajú, púšťame dopredu. Netvoríme narýchlo, ale naplno.

www.almostar.sk

16.jpg

Barbora Holíčková

Marketér, spoluzakladateľka Pucle, držiteľka licencie PechaKucha
Night Trenčín, spoluorganizátor Trenčín na Korze

“Trenčín sú pre mňa ľudia. Rôzneho veku, pováh no najmä projektov, ktoré stojí za to vidieť a zažiť. Trenčín je o
komunitách, malých nápadoch, ktoré vyrástli do veľkých, snoch posúvať sa ďalej a deliť sa o ne s ostatnými."

VIAC

img_9920_720.jpg

Katarína Janíčková 

Spoluzakladateľka a líderka kultúrno-komunitnej platformy Fabrika umenia 

Je spoluzakladateľkou občianskeho združenia Fabrika umenia, ktoré pôsobí v Partizánskom, ako kultúrno-komunitná platforma. Diferencuje kultúrny priestor mesta, prináša doň súčasné slovenské umenia a kultúru. Jej poslaním je budovať kultúrno-komunitný priestor v Partizánskom, ktorý podnieti a prispeje k rastu kultúry, regiónu, ale hlavne človeka ako takého.

 

Katarína vyštudovala Dejiny a teóriu umenia a architektúry na TRUNI, ktoré ju priviedli k zahĺbeniu sa do baťovskej histórie jej rodného Partizánskeho. Táto téma sa stala dôležitou časťou pôsobenia Fabriky umenia. Upozorňuje na hodnoty architektúry a urbanizmu tohto “Ideálneho priemyselného mesta”. 

 

Katarína žije v Partizánskom, naplno sa venuje Fabrike umenia a ďalším projektom ako Festival Atmosféra a [1:1] WORKSHOP.

www.fabrikaumenia.sk

162155_1a1ba8a7e1f7479c8fcc7848d6e34b5a_mv2.webp

Martin a Martina

 Prvý bezobalový obchod v Trenčíne

- Bezobalis

"Martin a Martina - dvojka, ktorej cesty boli prepletené od prvého momentu, ako sa spoznali. Rozhodli sa opustiť korporátne prostredie, v ktorom spoločne pracovali a venovať sa práci, ktorá je v súlade s ich hodnotami. A tak spoločne založili prvý bezobalový obchod v Trenčíne – Bezobalis."

VIAC

thumbnail_DSC_3117 n.jpg

Barbora Petríková

Riaditeľka galérie M. A. Bazovského

Babrora už viac ako 4 roky vedie tím Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Počas tohto obdobia sa podarilo zrekonštruovať galerijnú recepciu, knižnicu, vytvoriť nový výstavný intermediálny priestor, vytvoriť novú stálu expozíciu Trenčanov a zrekonštruovať stálu expozíciu M.A. Bazovského, ktorá sa dostala do finále Národnej ceny za dizajn. V galérii podporuje nové spolupráce s miestnymi organizáciami a komunitami. Veľmi rada dáva priestor novým projektom a mladým začínajúcich umelcom. Vyštudovala fotografiu a intermediálne presahy u prof. Ľuba Stacha na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobila ako pedagóg na Strednej umeleckej škole v Trenčíne a na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka.

www.gmab.sk

thumbnail_Ondrej_Slivka_VINYL_LAB_foto_Boris_Nemeth_010_DSF7957.jpg

Ondrej Slivka

Výrobca vinylových platní, nadšenec minoritného umenia a tvorby

Ondrej žije v Trenčíne od svojich 20. rokov. V roku 2012 v Trenčíne založil firmu na kusovú výrobu vinylových platní. Spolu s nahrávacím a produkčným štúdiom Men at Sound tvoria jednu dielňu. Ondrej začiatkom roka 2022 spúšta, rozširuje výrobu z kusovej na množstevnú, lisovaním vinylových platní väčších nákladov pre nezávislé vydavateľstvá všetkých žánrov z celej Európy ako prvá lisovňa na Slovensku vôbec. Tento koncept ako aj plánuje rozšíriť o nový hudobný label/vydavateľstvo, experimentálne štúdio, priestor s možnosťou odprezentovať svoj počin priamo na mieste, kde vzišiel z výroby, miesto pre workshopy a neformálne vzdelávanie detí, mládeže a ako podpora tvorivých aktivít miešaním viacerých druhov umenia. Tento model by mal v tomto duchu fungovať do 2 rokov a smerovať k 100% ekologickej udržateľnosti. VinylLab je kľúčový partner projektu Garáž.

thumbnail_foto Silvia Sivenova.jpg

Silvia Šiveňová

Garant odboru animovaná tvorba na Škole umeleckého priemyslu v Trenčíne, Riaditeľka Súkromnej základnej umeleckej školy Stromová 1

Silvia študovala animovaný film na vysokej škole a prácu s animáciou využíva pri tvorbe videí na rôzne projekty. Silvia sa tiež venuje tancu a tému "tanec" rada spája s maľbou a videoprojekciou.  Pôsobí tiež ako lektorka tanca, spoluorganizátorka tanečných akcií a plesov, dramaturgička a režisérka tanečných vystúpení v rámci MS Dance studia.

DSC09499.jpg

Martin Dorot

Galerista a dramaturg, zakladateľ združenia Nová Vlna

Martin Dorot sa po 12 rokoch vrátil do Trenčína a založil združenie Nová Vlna, ktoré sa primárne venuje výstavníctvu a tvorbe príbuzných projektov v oblasti kultúry. Týmto projektom obohatil Trenčín o kultúrny priestor, ktorý mu v danom momente v meste chýbal. Pred tým ako sa vrátil do Trenčína pôsobil ako manažér kvality v logistických firmách v zahraničí. Má dvoch synov a miluje aktívny život s rodinou v prírode. Má rád literatúru, hlavne z oblasti umenia, architektúry či ekológie. Vie si vychutnať kvalitnú hudbu, ktorú doslova zbiera do svojej vinylovej kartotéky. Žánre nerozlišuje, ako sám hovorí, v každom sa dá nájsť niečo kvalitné.

www.novavlna.sk

24.jpg

Branislav Hollý

Zakladateľ Artkina Metro

a OZ LampART

“Trenčín je mesto, v ktorom som prežil krásne detstvo, našiel osudové priateľstvá, spoznal oslobodzujúci pocit pri hudobnej tvorbe, zažil prvú lásku, nezabudnuteľné koncerty, objavil mágiu divadla a filmu, či čaro túlania sa po lesoparku Brezina.”

VIAC

07.jpg

Luisa Szabo Kočiš

Učiteľka huslí, spoluzakladateľka knižného vydavateľstva Atomic, spoluorganizátor Literárne Mecheche

“Trenčín pre mňa predstavuje môj domov, rodinu, kamarátov a hlavne výnimočné miesto kam som sa vždy rada vrátila. Trenčín ma vždy pritiahol naspäť, kdekoľvek som bola. Nakoniec sa stal aj mestom, kde sme sa s rodinou rozhodli zostať a zároveň sa pokúsiť prispieť k lepšiemu životu v Trenčíne tým, čo vieme.”

VIAC

06.jpg

Štefan Oliš

Učiteľ na ŠUP Trenčín, výtvarník, spoluzakladateľ občianskeho združenia TRAKT

„Trenčín je moje rodné mesto, v ktorom žijem od detstva. Moja stará mama patrila tiež k rodeným Trenčanom čo ešte viac prehĺbilo moju väzbu s mestom. Počas svojho života som sa zoznámil s jeho históriou i vývojom v..."

VIAC

1_orez.jpg

Zuzana Révészová

Výskumníčka, plánovačka, zakladateľka Spolky

Zuzana pracuje na tom, aby sa strategické dokumenty miest a obcí robili s čo najväčšou citlivosťou pre svojich adresátov. Či už sú to obyvatelia a obyvateľky rôzneho veku a životnej situácie, alebo citlivé životné prostredie. Venuje sa tomu z pozície výskumníčky, projektovej manažérky, facilitátorky, organizuje aj komunikačné kampane, dizajnuje participatívne procesy a vyhodnocuje vstupy vo finálnom spracovaní. Kultúra je pre ňu prioritná oblasť, venuje sa jej dlhodbo výskumne aj pracovne, ako manažérka v Creative Industry Košice a ako členka kolektívu Spolka a doktorandka na Katedre regionálnych vied a manažmentu Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

www.spolka.cc

file.jpg

Dušan Sviečka 

Zlínský kreativní klastr, víceprezident

Dušan se celou svou profesní kariéru věnuje kultuře a kreativě. V rámci svého působení ve Zlínském kreativním klastru a Technologickém inovačním centru pomáhá rozvoji kulturních a kreativních odvětví v lokálním i národním měřítku. Je zakládajícím členem a předsedou občanského sdružení HUCOT, které realizuje aktivity se zaměřením na audiovizuální umělecké projekty. Je také zastupitelem města Zlína a členem Kulturního fondu a Kulturní komise kde se stará o financování kulturních projektů na území města. Má rád alternativní kulturu, dobrodružné cestování, inovativní technologie a les :)

www.kreativnizlin.cz

02.jpg

Mária Dutková

Organizátorka festivalu dobrodružných filmov Horyzonty

"Trenčín je môj život. Moja rodina, priatelia, práca. Je to mesto mojich prvých lások, spoznávania chuti ozajstného života, nezabudnuteľných zážitkov a spomienok. Jeho tlkot v sebe vnímam už viac ako päťdesiat rokov, vzhliadam k nemu a mám k nemu výnimočný vzťah. Som tu šťastná..."

VIAC

20.jpg

Laura a Lujza
časopis Hmota

Celoslovenský študentský časopis

“Pre nás je Trenčín mestom priateľskej atmosféry a komunity. Náhodné stretnutia v kaviarňach, kreatívne podujatia aj kultúrne akcie vytvárajú spolupatričnosť medzi jednotlivcami i projektmi. Hovorí sa, že v Trenčíne sme všetci poprepájaní a my súhlasíme. Trenčín má vďaka skvelej komunite ľudí veľký potenciál rásť."

VIAC

thumbnail_P9104102.jpg

Juraj Kocnár

Zakladateľ firmy Coffee Sheep 

Juraj je rodený trenčan, vyštudoval Fakultu záhradného a krajinného inžinierstva na SPU v Nitre. Po viacerých zahraničných pracovných skúsenostiach sa rozhodol, že Trenčín je mesto kde chce žiť, tvoriť a pracovať. Podľa slov Juraja nie je Coffee Sheep len kaviareň a pražiareň kávy. Je to komunitné a kultúrne centrum v meste Trenčín, ktoré navštevujú ľudia kvôli príjemnej, priateľskej a inšpiratívnej atmosfére už od roku 2014. Firma sa popri svojej hlavnej podnikateľskej činnosti v gastronomickom zameraní snaží po celý čas súbežne realizovať pravidelný kultúrny program, ktorý vychádza z Jurajovho videnia toho, ako by tieto rozdielne činnosti mohli udržateľne fungovať spoločne. Juraj má ku kultúre naozaj blízko, sám pôsobil vo viacerých hudobných formáciách ako - Kubra Sound System, Autumnist alebo aktuálne v projekte Slowlick.

 

www.coffeesheep.sk

10.jpg

Filip Ovádek

Designér, street art umelec, dj, zakladateľ Fest Art, člen Face2bass

“Trenčín je pre mňa domov, rodina a priatelia . Narodil som sa tu a aj keď som odtiaľto na nejaký čas odišiel, neváhal som sa sem vrátiť. Je to jedno z najkrajších miest a je plné kreatívnych ľudí, ktoré ho posúvajú stále ďalej.”

VIAC

beata.seberiniova.jpg

Beáta Seberíniová

Kultúrna manažérka

Beáta Seberíniová works as a freelance culture manager at different projects. She also works as a Co-ordinator of Antena - network of independent culture centres in Slovakia. Her professional background is in Theatre management and International Events and festival management which she studied in Slovakia (Academy of performing arts Bratislava ) and in Scotland (Edinburgh Napier University). She worked at different coordination and management positions both home and abroad.

lt2.jpg

Lukáš Trčka

Technologické inovační centrum Zlín, konateľ

Lukáš okrem svojho pôsobenia v Zlínskoom kraji, kde posledné dva roky podporuje rozvoj kultúrnych a kreatívnych odvetví v multidisciplinárnych súvislostiach (napr. s IT alebo priemyslom), pôsobí tiež ako odborný garant Národnej inovačnej platformy KKO na Ministerstve priemyslu a obchodu ČR. Podporuje rozvoj kreativity a podnikavosti žiakov a študentov prostredníctvom zážitkoových kurzov na školách. Pred rokmi pomáhal Fakulte multimediálej komunikácie Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne akreditovať odbor Arts Management, dodnes tu pôsobí ako externý lektor business modelov v kreatívnych priemysloch. Je hrdým otcom a nadšeným lyžiarom.

www.ticzlin.cz