3.png

Jerguš Oravec

Hudobník

vlnka2.png

" Jedným slovo, rodisko. A nie len fyzické, ale aj to kreatívne. Trenčín má svojim špeciálnym spôsobom genius locci. No je aj subtilný. Príde mi, ako keby bol prístupný iba tým, ktorí ho vedia vnímať a uchopiť. Trenčín je domov. Esencia. Neviem, či existuje mesto s podobným “vibom”, ako má Trenčín. Má takú pomalú náhlivosť. Zväčša pokoj, ale keď chce, vie mať aj drive."

 

Som hudobník, skladateľ a producent. Pôsobím sólovo a v projekte The Youniverse, ktorý je veľmi úzko spätý s Trenčínom. Tu sa projekt zrodil, odtiaľto pochádza trištvrte kapely a nahrali sa všetky skladby.

 

Prečo by mal byť Trenčín mestom kultúry?

Určite áno. Ako spomínam vyššie, ten genius locci tu je. Ak sa dobre nastavia veci a budú pri nich tí správni ľudia, čo si myslím, že sa začína už pomaly diať. Jednoznačne nám tu chýba jedno hlavné kultúrne centrum s jasnou víziou a plánom a priestorom. Ideálne prístupné v centre mesta a reprezentatívne vo svojom vlastnom štýle.

Kultúra v Trenčíne stále žije, len sa musí neustále predierať cez byrokratické a iné prekážky. Bolo by fajn vidieť komunity zasa pokope na miestach, ktoré majú svoje čaro. Pamätám si, kedysi existoval Jamm klub v centre mesta, a ten v jednom období spájal v podstate celú Trenčiansku muzikantskú scénu aj jej okolie. Nehľadiac na žáner. Stretávali sme sa tam a jammovali všetci... Toto by som si prial zažiť znova.