top of page
7.png

Zuzana Mišáková

Mgr., DiS.art, kreatívna producentka, herečka, dramaturgička, autorka, iniciátorka a riaditeľka Mestského divadla Trenčín, pedagogička

vlnka2.png

"V Trenčíne žije moja rodina generácie. Je mojím rodiskom, domovom, pracoviskom: či už v Mestskom divadle Trenčín alebo v SZUŠ na Novomeského ulici. Pre mňa je najlepším mestom pre život. Sú tu moje lásky, priatelia, spomienky, nádeje, vízie. Preto som tu aj ja. Trenčínu a jeho ľuďom verím, milujem ho a pracujem preň.“

 

Zuzana vyštudovala Obchodnú akadémiu v Trenčíne, herectvo na konzervatóriu, Filmovú a televíznu vedu a umenie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, pedagogiku divadelného umenia na Divadelnej fakulte VŠMU. Pracovala na amerických a talianskych filmových produkciách. V roku 2001 iniciovala vznik divadla v Trenčíne, dodnes mu je verná: vedie ho, píše preň a hrá v ňom. Vo Verejnej knižnici M.Rešetku v Trenčíne moderuje vlastnú talkšou, učí dramatický odbor na SZUŠ Trenčín, Novomeského ulica, vďaka čomu má kontakt s mladosťou.

 

Po rokoch v Bratislave a polročnom pobyte v Grécku sa vrátila do Trenčína, pretože s manželom Martinom sa dohodli, že práve v rodnom meste blízko rodičov chcú žiť a vychovávať svoje deti. Má dve skvelé dcéry Nikoletu a Sofiu a hŕbu nápadov, ktoré nestíha realizovať. Nutne by potrebovala predĺžiť deň. Má niekoľko ocenení: Za herecký výkon na festivale v hre Všetko o ženách, ktorú aj režírovala, Cenu Litfondu za herecký výkon v hre "Nikto nie je dokonalý", "Flores Musarum (Kvety múz)" – cenu za osobitný prínos v oblasti rozvoja divadla v Trenčíne, Ocenenie od Únie žien, jej životopis je zaradený v encyklopédii Who is Who. Žije pre svoju rodinu a Mestské divadlo Trenčín.

 

Prečo by mal byť Trenčín mestom kultúry?

EHMK je šanca využiť ľudský potenciál mesta a výzvy premeniť na realitu – je to šanca spojiť toto výnimočné mesto a jeho ľudí s Európou, ktorá si zaslúži hlavné mesto kultúry ako je Trenčín, pretože je to výnimočné mesto pre život aj pre návštevu turistov: má zelené pľúca, priateľskú rieku, magnet v podobe najkrajšieho hradu na Slovensku a skvelých ľudí: je to mesto komunitné a pritom otvorené. Je na priesečníku ciest, má väzby na celú Európu, zaujímavú 2000 ročnú históriu, aktívnu súčasnosť a odvážnu víziu do budúcnosti.

 

Scenéria Trenčína je absolútne jedinečná: rieka, hrad na brale a hory za ním plné prameňov. Má úspešných ľudí, mnohých pozná celý svet, ale aj takých, ktorí sú skvelí a svet o nich ešte nevie, čo EHMK môže zmeniť. V minulosti veľa rodákov mesto opustilo pre lepšie príležitosti inde. EHMK im dá príležitosť vytvoriť niečo pre rodné mesto. Trenčín má pred sebou veľa výziev pre kultúru, šport, turizmus, technológie... Trenčín je výnimočný – vedia to aj v NHL, Trenčín je disciplinovaný, lebo je vojenský, má štýl, lebo je mestom módy, je otvorený, lebo má festivaly ako Pohoda... Kultúra Trenčína nie je prikázaná štátom alebo samosprávou: je nezávislá a umelci jedineční, slobodní a odhodlaní – preto by mal byť Trenčín EHMK 2026.

bottom of page