top of page

V Trenčíne na námestí zneli aj hlasy z Ukrajiny

Vo štvrtok 3. marca 2022 Mierové námestie zaplnila túžba a potreba vyjadriť solidaritu s Ukrajinou, odsúdiť vojnu a jej zverstvá a vysloviť nádej a pre Ukrajincov a nás všetkých, aby sme žili v mieri. Podujatie si môžete pozrieť zo záznamu.


Vystúpili nielen slovenské umelkyne a umelci, na pódiu sa podarilo dostať aj hlasy z Ukrajiny. Vystúpil DJ Mezha, ktorý pochádza z Krymu, ale momentálne tri roky žije v Bratislave. Vo videu z hlavného mesta Ukrajiny sa prihovorila aj ukrajinská fotografka Irina Dzhul. Na pódiu vystúpila aj Alina, ktorá utiekla zo svojimi deťmi z Kyjeva a momentálne býva v Trenčíne.


Spojili sme sa s riaditeľom Ukrajinského inštitútu Volodymyrom Sheikom, ktorý bol v tom čase v Ľvove. “Je obzvlášť dôležité podporovať Ukrajincov šírením pravdy o ruskej agresii, darovaním ukrajinskej armáde, organizovaním protestov alebo poskytovaním prístrešia utečencom. Rovnako dôležité je prejaviť solidaritu s ukrajinským kultúrnym sektorom – umelcami, hudobníkmi, spisovateľmi, filmármi, ktorí sa ocitli vo veľmi ťažkých podmienkach,” prihovoril sa davu na námestí Volodymyr Sheik.