top of page

Trenčín sa menil aj na Pohode

Updated: Jul 14, 2023

Tento rok sme na Pohode spojili sily. Spolu s Kultúrno-kreatívnym centrum Hviezda, Kreatívnym centrom Trenčianskej univerzity, občianskym združením Naše Zálesíčko a občianskym združením For maat sme návštevníkom a návštevníčkam ukazovali, že v Trenčíne je na čo sa tešiť. A už teraz postupne vznikajú zaujímavé aktivity, do ktorých sa ľudia budú môcť zapojiť.Naše zázemie bolo úplne v srdci festivalu, v bunkovom priestore pre kultúru, ktorý vznikol vďaka Občianskemu združeniu Naše Zálesíčko. Tento komplex zažijeme aj v Trenčíne, najskôr pri KC Hviezda, následne ako súčasť festivalového priestoru pri Fiesta moste (starom železničnom moste).Interaktívna maketa festivalového priestoru, ktorý bude v Trenčíne na nábreží, na Pohode zaujala najmä deti. Vytvárali si tu verejný priestor podľa svojej fantázie. Verejným priestorom sa v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry venuje v projekte Mesto pretvorené a vďaka zapojeniu do medzinárodného vzdelávania Cities in Placemaking sa učíme, ako ich vytvárať tak, aby sme sa v nich cítili príjemne ako v obývačke.


Návštevníkom a návštevníčkam sme dali aj možno nakuknúť do budúcnosti nášho mesta. Audioprechádzka po časti Trenčína obsahovala našu víziu toho, čo by ľudia v Európskom hlavnom meste kultúry 2026 mohli zažiť.A tiež mohli poslať odkaz do budúcnosti. Pohľadnice z Pohody pošleme až v januári 2026. Budú tak pripomienkou, že Trenčín je Európske hlavné mesto kultúry a pozvánkou nezmeškať jeho program.Kreatívne centrum Trenčianskej univerzityFabLabpritiahlo ľudí 3D scanermi a tlačiarňami. Mohli ste si dať oskenovať hlavu a na 3D tlačiarni vám vytlačili vašu bustu. Podľa Fab Labu, toto je zariadenie budúcnosti, ktoré už za chvíľu budú mať mnohí z nás doma. A ak nie, na jeseň sa FabLab na TNUNI otvára, môžeme sa 3D scanovanie a tlač naučiť a využívať tam.


Témou Hviezdy bol portrét na tému Aj ty si Trenčín. Pomocou maľby, fotografie a audiovizuálneho záznamu umelci a umelkyne z občianskeho združenia Formaat a z Hviezdy zachytávali portréty účastníkov a účastníčok festivalu. KCHviezda, ktoráplánuje svoje otvorenie na jeseň tohto roku, prichádza so širokou ponukou. Okrem programu avzdelávania ponúkne verejnostipriestory aj možnosť využívania technológií, napríklad aj z audiovizuálnej oblasti.Okrem aktivít sme sa spojili aj v hovorenom slove, v diskusii o mestách budúcnosti.

Na fotke zľava doprava: Peter Derevenec (architekt AŽ Projekt, OZ Naše Zálesíčko) Juraj Benda (riaditeľ KC Hviezda), Lenka Kuricová (umelecká riaditeľka, Trenčín 2026), Tomáš Hanulík (riaditeľ Kreatívneho centra Fab Lab TNUNI), Martin Staňo (moderátor, Rádio FM).


Ďakujeme, že ste boli s nami na Pohode!

Trenčín sa mení, buďte s nami pri tom aj naďalej. Aby vám nič neuniklo, prihláste sa na odber nášho newslettra, ktorý spúšťame už čoskoro.0 comments

Comments


bottom of page