top of page

To je Fluxus! alebo Hlásime sa z Kaunasu 


Čo keby chvíľu nezáležalo na tom, či sme perfektní? Čo keby hlavným cieľom bolo len zapojiť sa? PR manažérka Mirka Gúčiková v Litve zažila, aké to je a hovorí o svojej skúsenosti z Kaunasu.

Európske hlavné mesto kultúry Kaunas 2022 (Litva) nás v septembri pozvalo na mestský festival Fluxus. Jeho cieľom je zapojiť ľudí a spoločne sa zabaviť Fluxus štýlom. To znamená podľa filozofie hnutia Fluxus, ktorého jedným zo zakladateľov bol rodák z Kaunasu, umelec a rojko George Maciunas.  

Fluxus bola medzinárodná komunita umelcov v 60tych a 70tych rokoch 20. storočia, ktorí sa venovali experimentálnemu performatívnemu umeniu a pred hotovým dielom uprednostňovali proces tvorby. Medzi známe osobnosti zapájajúce sa do Fluxus aktivít patrili napríklad John Cage alebo Yoko Ono. V Kaunase sme pred festivalom absolvovali aj tematickú Fluxus prechádzku, počas ktorej sa ako refrén opakovali tieto slová: “Môžeš to milovať, môžeš to nenávidieť, nikomu na tom nezáleží. To je Fluxus!”

Fluxus festival je v zásadnom rozpore s filozofiou spoločnosti zameranej na výkon a úspech. Tu naozaj netreba byť perfektný. Dôležité je odvážiť sa, byť súčasťou. Na malých pódiách vystupujú mladší aj starší ľudia, jednotlivci aj kolektívy v maskách. Kolektív starších žien hrá minútovú pantomimickú rozprávku - niektoré sú žabky, jedna je kráľovná. Sú tu priatelia, amatéri, ktorí sa chcú len zabaviť, sú tu aj profi tanečníci, či speváci. Pod pódiami sa zberá dav ľudí, mnohí v prepracovaných kostýmoch. Človek oblak, človek vták, človek klavír... Všetci čakajú na pokyn, keď budú môcť pretrhnúť štartovaciu pásku a vydať sa na pochod uzavretou ulicou na kopec Parodos. Tam nás čaká “ihrisko” pre dospelých aj deti. Elektronickým klavírom ovládame svetelnú inštaláciu na budove, môžeme vytvárať hudbu, zmeniť dej predstavenia, tvoriť... Alebo len sledovať netradičné vystúpenia umelcov a umelkýň, či sa pozrieť na tie komunitné na veľkom pódiu doplnené profesionálnou tanečnou skupinou.