top of page

Saimaa-ilmiö ❤ Trenčín / Artists Filip Ovádek a Kaisa

Pokračujeme v našom pravidelnom predstavovaní a výmene umelcov spolu s našimi priateľmi z regiónu Savonlinna. O čo ide? Spoločne predstavujeme jedného umelca od nás a jedného od nich a raz týždenne im dávame 4 rovnaké otázky.


Kvôli pandémií sa nemôžeme stretávať naživo, no rozhodli sme sa aspoň takto online usporiadať výmenu umelcov, no a zatiaľ nás to veľmi baví :) Všetky predchádzajúce rozhovory nájdete v časti Novinky. Dnešný rozhovor je s fínskou dizajnérkou Kaisa a umelcom a grafickým dizajnérom Filipom Ovádkom.
Filip Ovádek (napravo) a Peter Štuller pri aktivite pre #trencin2026


Filip Ovádek žijúci v Trenčíne je dizajnér, street art umelec, art director, dj a najnovšie aj otec v jednej osobe. Okrem toho, že dizajnuje weby, appky a vytvára rôzne vizuály, tak sa zameriava na tvorbu streetartu s presahom do grafiky a typografie. V roku 2018 založil umelecký festival “Fest Art”, ktorý sa zameriava na vizuálne umenie v kombinácii so street artom a modernou maľbou. Taktiež je členom djskej crew Face2bass, ktorá oslávila nedávno 11 rokov existencie a má v Trenčíne za sebou viac ako 50 podujatí. V roku 2019 sa po 5 rokoch života v nemeckom Mníchove presťahoval naspäť do Trenčína, kde momentálne pôsobí v multimediálnom ateliéri White Corner.
Fínska dizajnérka Kaisa


Kaisa je návrhárka odevov a vzorov zo Savonlinny. Kreslí a vyfarbuje svet vytváraním nádherných a kvetinových vzorov.


Umelcov sme sa opýtali 4 jednoduché otázky. Posúďte spolu s nami podobnosť ale pokojne aj rozdielnosť ich pohľadu na súčasnú situáciu, ako aj na ich samotnú tvorbu.


1. Aká je úloha prírody v umení, ktoré robíš?


Filip: Priroda má v mojom umení zastúpenie, či už úmyselne alebo podvedome, keďže je súčasťou života každého z nás. Asi najaktívnejšie som sa venoval téme príroda na Fest Art-e 2019. Hlavnou myšlienkou a zadanou témou pre umelcov boli základné prírodné živly - zem, voda, oheň a vzduch, prostredníctvom ktorých vznikol celkový koncept na stene dlhej cca 90 metrov. Tento rok sa festival uskutoční v bezprostrednej prítomnosti prírody, pri rieke Váh a jeho téma bude “Voda ako celok potrebná pre život”.


Kaisa: Obrovský! Som od prírody snílek a rada sa pozerám na zem. Malé veci sú často najprekvapivejšie a krásu nájdete veľmi blízko práve vtedy, keď sa pozorne pozeráte. Cesty sú od jari do jesene plné tých najúžasnejších malých kvetov a musíte len venovať pozornosť tomu, aby ste videli ich obrovskú rozmanitosť.
Grafický pattern od Kaisa z Fínska


2. Ako ovplyvnil covid19 tvoju prácu?


Filip: Pandemická situácia samozrejme ovplyvnila všetky aspekty súvisiace s podujatím Fest Art. Museli sme presunúť či rušiť eventy, v niektorých prípadoch zmenšiť možnú kapacitu ľudí na podujatiach, ktoré sme už mali naplánované. V mojom profesionálnom živote dizajnéra sa osobné meetingy presunuli z reálneho sveta do online priestoru, avšak inak som to v tejto oblasti nepocítil.


Kaisa: Táto napríjemná epidémia priniesla mojej práci zázračnú čistotu! Vďaka tomu som sa viac prepojila s internetom v rámci môjho umenia a mám pocit, že to pomohlo aj mljmu podnikaniu. Je cítiť, že ľudia túžia po šťastnejších a starostlivejších odevoch a látkach vo svojom živote.

Filip Ovádek svoje grafiky predáva aj online

3. Ako by si chcel rozvíjať svoje mesto a región pred tým, ako by sa mohlo stať Európskym hlavným mestom kultúry?


Filip: Máme rozpracovaných viacero projektov, kde sa snažíme pracovať so zlepšením komunitného, ale aj kultúrneho života v meste a vytvorenie zázemia pre umelecké či iné kreatívne skupiny ľudí, avšak zatiaľ o tom nemôžem povedať viac.

Samozrejme zveľaďovanie verejných priestorov v rámci Fest Art-u bude určite pokračovať aj v ďalších rokoch a podujatia v rámci neho budú obohatené aj o iné aktivity.


Kaisa: V Savonlinne už veľa vecí ide správnym smerom. Mne osobne chýba verejné umenie v centre mesta a také projekty sú aj v mojich plánoch. Teraz je z môjho pohľadu panoráma mesta plná šedého betónu.
Oblečenie ušité z látok od dizajnérky Kaisa

4. Prečo by malo byť váš región a mesto Trenčín v roku 2026 hlavným mestom európskej kultúry?


Filip: Trenčín má veľkú perspektívu v rozvoji a silné kultúrne zázemie. Mesto vystihuje veľmi dobrá strategická poloha a ideálna lokalita. Žije tu veľa kreatívnych a šikovných ľudí, ktorí majú jasnú víziu vo vylepšovaní života v meste. Myslím si, že kandidatúra mesta v projekte EHMK a jeho možná výhra by bola úžasnou príležitosťou, pomocou a podporou práve pre týchto talentovaných ľudí.


Kaisa: Našou pridanou hodnotou je autenticita! Príroda je tu sama o sebe krásna, ale je tu aj veľa ľudí, ktorí vytvárajú krásu a lásku práve aj okolo seba. Sme úplne iní, o to tu ide.
Artwork: All Colours are Beautiful od Filipa Ovádka


V spolupráci Saimaa-ilmiö ❤ Trenčín sme sa rozhodli každý týždeň prinášať zaujímavé články a rozhovory o Trenčín2026 a Saimaa-ilmiö2026, ako aj predstavovanie rôznych umelcov, zaujímavých turistických miest a vzájomných rozhovor. Už teraz sa nevieme dočkať ďalších :)

0 comments
bottom of page