top of page

Prezidentka pogratulovala Trenčínu k titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026

V hlavnej sále na prvom poschodí Grasalkovičovho paláca sme uprene sledovali zatvorené dvere. Muži v oblekoch a ženy v šatách, čo najlepšie zladili protokol s počasím. Niesli sme kyticu z trenčianskych lúk, ktorú uvila Baška z Kvetohradov a naše plány - Bid booky. Za zvukov fanfár sa dvere otvorili a prezidentka Zuzana Čaputová nám kráčala v ústrety s úsmevom. Bol to veľký moment, nielen pre každého osobne, ale hlavne pre Trenčín na jeho ceste k Európskemu hlavnému mestu kultúry 2026.


2. zástupca primátora mesta Trenčín Patrik Žák odovzdáva kyticu prezidentke Zuzane Čaputovej, v pozadí primátor mesta Trenčín Richard Rybníček a tím Trenčín 2026

Pani prezidentka pozvala primátora Trenčína Richarda Rybníčka a tím Trenčín 2026, aby pogratulovala Trenčínu k získaniu titulu Európskeho hlavného mesta kultúry 2026. Z jej príhovoru aj z rozhovoru s ňou bolo zrejmé, že to vníma ako udalosť, ktorá zmení trenčiansky región a už teraz reprezentuje mesto, kraj aj Slovensko v Európe.


Príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej


Tak to presne je. Európske hlavné mesto kultúry je projekt, ktorý zlepší život obyvateľov mesta a regiónu. Zahŕňa nielen organizáciu kultúrnych podujatí, ale hlavne skvalitňuje podmienky pre všetkých aktérov pôsobiacich v kultúre a kreatívnom priemysle. Zaoberá sa aj budovaním priestorov na kultúru, vzdelávaním pracovníkov v kultúre, aby dokázali priniesť projekty na európskej úrovni. Venuje sa verejnému priestoru, kultúrnemu dedičstvu, apeluje na ochranu životného prostredia. Ide o európsky projekt, preto usilovne pracujeme aj na prepájaní sa s inými európskymi hlavnými mestami kultúry, umelcami, umelkyňami aj organizáciami a inštitúciami zo zahraničia.


Prezidentka sa zaujímala o kreatívny proces počas písania projektu. Zdôraznili sme, že na projekte pracovali stovky ľudí a svojimi nápadmi sa do neho zapojili uznávaní odborníci aj verejnosť, ľudia z Trenčína, Slovenska aj z celého sveta.


Prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore s riaditeľkou Trenčín 2026 Luciou Dubačovou


Pri otázke, čo bude poznávacím znakom Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 sme hovorili o dvoch miestach v našom meste. O starom železničnom moste a jeho prebudovaní na živé miesto pre komunitné stretnutia a kultúrne podujatia, s plávajúcim pódiom a pretvorenými brehmi rieky, ktoré budú pozývať na trávenie času pri vode. Spomenuli sme tiež neprehliadnuteľný Posádkový klub (ODA), postavený v architektonickom štýle brutalizmus, a náš plán otvoriť ho viac verejnosti a rozmanitým kultúrnym podujatiam v spolupráci s Ministerstvom obrany.


Pani prezidentka zdôraznila celonárodný význam projektu a vyjadrila slová podpory pre našu prácu. Rozumie, že snaha nášho mesta zažiariť ako Európske hlavné mesto kultúry 2026 si vyžaduje dôslednú prípravu aj podporu z najvyšších miest. Pozvali sme ju do Trenčína a dúfame, že jej budeme môcť naše mesto a jeho potenciál ukázať naživo.


Zľava umelecká riaditeľka Lenka Kuricová, manažérka produkcie Zuzana Kvasnicová, programový koordinátor Alexander Topilin, manažérka participácie a inklúzie Veronika Žák Súčanská, 2. zástupca primátora mesta Trenčín Patrik Žák, marketingový manažér Ľuboš Ľahký, riaditeľka Lucia Dubačová, vedúca kancelárie primátora Malvína Vaššová, prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, PR manažérka Mirka Gúčiková, primátor mesta Trenčín Richard Rybníček, výkonná asistentka Kristína Milová, grafický dizajnér Martin Pyšný, programová koordinátorka Veronika Juricová, marketingová koordinátorka Natália Husárová, programový koordinátor Patrik Kubizna, manažérka medzinárodných vzťahov Terina Slezák Barčáková

0 comments

Comments


bottom of page