top of page

Na Bienale nás reprezentuje trenčianska socha

V rámci sprievodných podujatí tohtoročného Bienále architektúry v Benátkach sa nám v spolupráci so združením Hlava 5 podarilo premiestniť jednu z trenčianskych sôch do benátskej záhrady. Socha s názvom Priadza od Fizela bude vystavená v European Cultural Center v Giardini Marinaressa. Cieľom združenia, ako aj tejto aktivity je poukázať na umenie vo verejnom priestore a nájsť spôsob ako ho prezentovať a chrániť. Po skončení bienále máme v pláne ju osadiť do trenčianskeho verejného priestoru. Dvaja členovia združenia, ako aj nášho tímu Terina Barčáková a Alexander Topilin, osobne navštívili Benátky a podelia sa s vami o ich dojmy.Na úvod niečo málo o Bienále:

Medzinárodná výstava architektúry sa koná už 17. krát v čase od 22. 5. do 21. 11. 2021 a kurátoruje ju architekt Hashim Sarkis. Historické pavilony v Giardini, Arsenale a v historickom centre Benátok oživí 61 národných účastníkov. Tento rok sú nováčikmi Grenada, Irak a Uzbekistan. Slovensko, bohužiaľ, nevystavuje.


Tohtoročná téma je: HOW WILL WE LIVE TOGETHER? reflektujúc témy od pandémie až po udržateľnosť.


Dielo je kovová plastika od sochára Jozefa Fizela, jej názov je Priadza. Donedávna sa nachádzala pred areálom Meriny, v ktorom momentálne prebieha asanácia vybraných objektov. My sme sa pred stavebnými zásahmi dohodli s majiteľom areálu na demontáži a uschovaní sochy.