top of page

Európske hlavné mesto kultúry Kaunas 2022: Finálne čísla a plány do budúcnosti

„Kaunas – Európske hlavné mesto kultúry 2022“, ktorý za päť rokov prilákal viac ako 2 milióny návštevníkov, možno označiť za úspešný projekt. Program, ktorý priniesol takmer 3 000 podujatí pre hostí z celého sveta, zvýšený cestovný ruch, pozornosť medzinárodných médií a obrovský počet účastníkov – to boli niektoré z hlavných úspechov a odkazov hlavného mesta kultúry, o ktorých hovorili litovský minister kultúry Simonas Kairys, generálna riaditeľka „Kaunas 2022“ Virginija Vitkienė a vedúci oddelenia komunikácie a marketingu Mindaugas Reinikis na poslednej tlačovej konferencii „Kaunas 2022“.


Cesta „Kaunasu 2022“ od dočasného hlavného mesta k súčasnému sa začala už v roku 2015 prípravou prihlášky do súťaže o Európske hlavné mesto kultúry. V marci 2017 sa ukázalo, že navrhnutý program Kaunasu presvedčil výberovú komisiu nezávislých odborníkov a mesto získalo titul Európske hlavné mesto kultúry, najvýznamnejší kultúrny projekt EÚ, na rok 2022.


„Očakával som, že bude smutné, keď sa skončí rok, v ktorom sme získali titul, ale dnes cítim, že mnohé veľké veci sa ešte len začínajú a to, ako sa pohnú dopredu, bude závisieť len od nás,“ povedal v úvodnom príhovore minister kultúry Litovskej republiky Simonas Kairys. Podľa Kairysa bol rok 2022 mimoriadnym rokom, ktorý výrazne zmenil pravidlá hry – pandémia, vojna na Ukrajine a ďalšie výzvy prinútili organizátorov pozrieť sa na projekt inak a prispôsobiť sa aktuálnej situáci.


„Myslím si, že najväčším cieľom projektu bolo, aby si všetci uvedomili, že sme súčasťou európskej kultúrnej scény: že je dôležité vytvárať príležitosti na dialóg a medzinárodnú spoluprácu a byť otvorený. [...] Tento titul pripomína zvyšku sveta, že sme súčasťou Európy už celé stáročia, že aj keď sme po 50 rokoch uviazli v tmavom a ťažkom tuneli, dnes sme opäť v európskej rodine,“ povedal minister kultúry.


Rekordný počet návštevníkov a zapojených umelcov


Za päť rokov realizácie projektu sa podľa Virginie Vitkienė, generálnej riaditeľky spoločnosti Kaunas 2022, zúčastnili na rôznych podujatiach – festivaloch, koncertoch, výstavách, predstaveniach, predstaveniach súčasného tanca a iných umeleckých iniciatívach – takmer 2 milióny milovníkov kultúry. Viac ako polovica z nich navštívila podujatia v roku 2022.


Na vytvorení hlavného mesta kultúry v Kaunase a v okrese Kaunas sa podieľalo 18 000 umelcov a tvorcov z celého sveta – z Európy, Japonska, USA, Južnej Afriky, Izraela a ďalších krajín. Väčšinu podujatí, 70 percent, však vytvorili a zrealizovali litovskí umelci. Len v roku 2022 zorganizovali litovskí a medzinárodní umelci v Kaunase a v okrese Kaunas 1 370 kultúrnych iniciatív prístupných verejnosti.


Na projekty Európskeho hlavného mesta kultúry bolo vyčlenených celkovo 26 miliónov eur, čo predstavuje 13 eur na osobu počas piatich rokov. Na kultúrne iniciatívy prispelo viac ako 50 darcov a partnerov, ktorí poskytli finančnú podporu a služby v celkovej hodnote 2,8 milióna eur.