top of page

Fínske mestá už odovzdali ich záverečné Bid Book-y

V 2026 budú v Európe dve mestá pýšiace sa titulom Európske hlavné mesto kultúry.


Jedno bude na Slovensku a jedno vo Fínsku. A práve Fíni už majú odovzdávanie druhokolového Bid Book-u za sebou a momentálne sa pripravujú na návštevu poroty, ktorá by mala byť v máji a na následné obhajoby celého projektu. Výťazný projekt z Fínska by mal byť známy počas leta.


Ak vás zaujíma, aké projekty vypracovali tri Fínske mestá Oulu, Tampere a Saimaa-ilmiö - kandidáti na Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026, čítajte nižšie :)OULU

Projekt, ktorý vytvorilo OULU 2026 nazvali Cultural Climate Change a ako aj samotný názov hovorí, reflektujú na rok 2021, na zmenu fungovania sveta ako aj na klimatické zmeny no aj na ich snahu o znovunapojenie sa na svet okolo nich a na kultúru, ktorá ich obklopuje.


Prezrite si Bid Book Oulu 2026


TAMPERE

Tampere 2026 nazvali svoj projekt Egually European a v rámci projektu chcú rovnomerne zapojiť celú Európu a diskutovať o tom, ako najlepšie vyzvať európanov na diskusiu o rovnoprávnosti. Samotná rovnoprávnosť je veľkou témou celého projektu. Ich programovú líniu si rozdelili na 4 časti - (R)evolutions, Equally Yours, Village Hopping, Wild Card.