top of page

Esch-sur-Alzette je posledným z troch Európskych hlavných miest kultúry 2022

Po návšteve srbského mesta Nový Sad a litovského Kaunasu sme navštívili v poradí tretie a posledné Európske hlavné mesto kultúry roku 2022. Je ním mesto Esch-sur-Alzette, druhé najväčšie mesto Luxemburska s približne 35 tisíc obyvateľmi, s bohatou priemyselnou históriou ťažby železa a obdivuhodnou súčasnou architektúrou.


Mesto sa nachádza v bezprostrednej blízkosti francúzskych hraníc a svoju strategickú pozíciu využilo v programe. Zapojilo 10 obcí (miest a dedín) z Luxemburska a 8 z Francúzska. Spoločne kandidovali a vyhrali titul s konceptom REMIX Culture (Remix kultúry) a jeho štyrmi podtitulmi REMIX Art, REMIX Europe, REMIX Nature, REMIX Yourself (Remix umenia, Európy, prírody, seba).Otvárací ceremoniál

Otvárací ceremoniál sa konal v historickom jadre mesta a zároveň v okrajovej časti Belval. Ide o priemyselnú zónu zmenenú na univerzitný kampus, obchody a reštaurácie a koncertné sály. Počas ceremoniálu sa na viacerých pódiách vystriedalo 19 hudobných zoskupení, návštevníci sa mohli zapojiť do participatívnej hry alebo mohli sledovať svetelné a sochárske inštalácie v priestoroch bývalej továrne. Program otváracieho ceremoniálu prilákal počas víkendu viac ako 18 000 návštevníkov a ďalších 12 000 sledovalo program cez livestream.