top of page

Čo vidieť v roku 2022 v litovskom Európskom hlavnom meste kultúry?

Updated: Feb 10, 2022

Kaunas sme navštívili počas Otváracieho víkendu, ktorý oficiálne spustil program tohto mesta ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2022. Nabrali sme mnoho inšpirácie, spoznali kopec ľudí a konečne sme sa videli naživo s niektorými našimi partnermi. Pozývame vás do tohto úžasného mesta plného modernistickej architektúry a súčasného umenia. Čo sa dá zažiť v Kaunase?

  1. Nadupaný umelecký program

Už počas Otváracieho víkendu mohli ľudia na 50 lokalitách mohli vidieť až 800 umelcov. Toto číslo je viac ako pôsobivé, čo poviete? V roku 2022 však Kaunas ponúkne až 1000 rôznych podujatí – viac ako 40 festivalov, 60 výstav, 250 predstavení (viac ako 50 premiér) a viac ako 250 koncertov. Celkovo je do príprav zapojených približne 500 ľudí, 80 lokálnych a 150 medzinárodných partnerov, 140 miest v Litve aj vo svete, 2000 umelcov, 80 komunít a 1000 dobrovoľníkov.Okrem pôsobivých čísel zaujmú aj výnimoční umelci. Yoko Ono, Wiliam Kentridge, Marina Abramovič, Jonas Mekas či Robert Wilson je iba zlomok umelcov, ktorí sa predstavia v Kaunase. My sme počas Otváracieho víkendu zažili výstavu Yoko Ono Ex It oslavujúcu silu prírody. Pre výstavu zvolili netradičné miesto - umiestnili ju do priestorov Národnej banky Litvy, ktorá je počas výstavy v bežnej prevádzke. V inštalácii ide o silný obraz následkov vojny alebo prírodnej katastrofy a odkaz na odolnosť prírody. Výstava Ex It je lákadlom k veľkej retrospektívnej výstave The Learning Garden of Freedom, ktorá bude otvorená v septembri.

Výstava Yoko Ono s názvom Ex It reflektujúca silu prírody


Navštívili sme aj výstavu That Which We Do Not Remember z dielne Wiliama Kentridga, ktorá reflektuje jeho litovské korene a juhoafrickú súčasnosť a predovšetkým selektívnu pamäť ľudstva.