top of page

Hlásime sa z Grécka: 5 dôvodov, prečo sa pri návšteve Elefsiny budete mať fantasticky

O gréckom meste Elefsina, periférii Atén, ste určite ešte nepočuli, no to by sa malo zmeniť. Terina a Veronika sem vycestovali na naše prvé oficiálne stretnutie rodiny Európskych hlavných miest kultúry, ktoré hostil tím 2023EΛΕVΣΙΣ (Eleusis 2023) a zostali Elefsinou očarené.


Prvé oficiálne stretnutie rodiny Európskych hlavných miest kultúry


Veronika Juricová, programová asistentka, ponúka 5 dôvodov, prečo sa aj vy v Elefsine budete mať skvelo:

1. Jedlo: feta na všetky spôsoby (vyprážaná, s medom, rozpučená, s hrozienkami, so smotanou,...), olivy, tzatziki, grécky šalát, baklava, dolmades, ryby, víno...Treba pokračovať? V centre mesta nájdete nekončiacu sa ulicu s reštauráciami tradičnými aj menej tradičnými, či malými podnikmi, ktoré ponúkajú pestrú grécku kuchyňu. Mňam!


Sympózium v netradičnom kultúrnom centre v Elefsine


2. História: V dávnej minulosti sa tu konali tzv. Eleusínske mystériá, tajomné náboženské obrady, ktoré dodnes nie sú celkom známe. Boli venované bohyni Démétér a po zasvätení dávali človeku nádej na posmrtný život. To tajomno tu zostalo a nájdete ho takmer v každej uličke. Stačí sa len prechádzať a sledovať opustené budovy, ktoré majú svoje príbehy.


3. Súčasnosť: Elefsina sa premenila z rybárskej dediny na rušné priemyselné mesto. Dnes je to moderné mesto, ktoré získalo ocenenia za mestskú rekonštrukciu a výkon v oblasti ekológie a recyklácie. Vzdialené je asi 30 km od Atén a žije tu približne 30 000 obyvateľov. A podľa toho čo sme zažili, ďalšiu polovicu by mohli tvoriť mačky a psíky.


4. More: kto nezažil, nevie, ako vyzerá krištáľovo čisté more.


5. Európske hlavné mesto kultúry: Elefsina bude Európske hlavné mesto na budúci rok (2023), avšak my sme mali pocit, akoby bola centrom kultúry už teraz. Kultúra na netradičných miestach, srdečné komunity, ulice s pomarančovníkmi naplnené umeleckými vystúpeniami, koncert pri opustenej budove… Keď je Elefsina takáto už teraz, aké to tam asi bude na budúci rok?Ďakujeme Elefsina, prídeme zas! A vy?


Veronika Juricová

Programová asistentka Trenčín 2026


Zdroj fotiek: Facebook Eleusis 2023


0 comments

Comments


bottom of page