top of page
6.png

Ing. arch. Martin Beďatš

Hlavný architekt mesta Trenčín

vlnka2.png

“Trenčín je moje rodisko i celoživotné pôsobisko, neoddeliteľná súčasť môjho života. Sympatické mesto s empatickým prostredím. Silná minulosť, aj silná výzva do budúcnosti. Kvalitný, príjemný a zaujímavý život s rodinou a blízkymi, s množstvom známych a priateľov. Harmónia. Pri každom návrate pocítim záchvev obdivu a úžas - aj určitú dávku hrdosti, ale aj pokory. Trenčín mám naozaj úprimne rád."

 

S perfektnou manželkou máme tri poklady, žijeme takmer v centre, takže život mesta mám ako na dlani. Okrem kvalitného urbánneho prostredia mám veľmi rád prírodu, mimo ľudí sú mi najbližší pes Labo a bajk. Vďaka nim veľmi dobre poznám okolie Trenčína, pohľady z okolitých hôr na mesto, i fenomenálne okolie Váhu v meste aj ďaleko za mestom. Aj preto som bol scenáristom Cyklopotuliek Trenčín aj Trenčín a okolie pre ČT/RTVS. S kolegom architektom Dušanom Šimunom sme v minulosti tvorili architektúru hlavne pre Trenčín, od roku 2011 sa spolu s viacerými prizvanými odborníkmi venujeme urbanizmu Trenčína v projekte participatívneho plánovania TrenčínsiTY. Ku kultúre mám okrem samotnej architektúry blízko aj ako vášnivý čitateľ, hudobník (Bez ladu a skladu) a „spisovateľ“ (kniha Zápas – Artforum 2011).

 

Prečo by mal byť Trenčín mestom kultúry?

"Trenčín má obrovský potenciál, urbanisticky zatiaľ pretavený do projektu TrenčínsiTY. Mesto kultúry je ako stvorené na to byť štartérom a dôležitou súčasťou tohto projektu, ktorý sa nemá odohrávať iba na uliciach a v budovách, ale aj v hlavách a srdciach – nielen obyvateľov, ale aj návštevníkov, ktorí majú už dnes mnoho dôvodov naše mesto navštíviť. Synergia histórie a kultúry - v úžasnom prostredí - je ako stvorená pre tvorbu lepšieho miesto pre život. Túžim po tom, aby identita a charakter mesta s bohatou minulosťou nestála na pominuteľných veciach, ale na nepominuteľných vzťahoch, javoch a súvislostiach. Som presvedčený o tom, že ľudia žijúci kultúrou aj kultúrne žijú, verím tomu, že prostredie pre kultúru je aj kultúrnym prostredím, skrátka že mesto kultúry je aj kultúrnym mestom.

Pokiaľ by ste si chceli prečítať knížku od Martina Beďatša, nájdete ju napríklad aj tu :) 

bottom of page